Vláda projedná návrh na prodej Hanáckých kasáren v Olomouci

Publisher
ČTK
19.11.2020 15:10
Czech Republic

Olomouc

Olomouc – Vláda v pondělí projedná návrh ministerstva financí na prodej Hanáckých kasáren v centru Olomouce, které armáda využívala 170 let. Od roku 2013 je ale rozlehlá nemovitost prázdná a její další využití pro státní úředníky by podle ministerstva bylo mnohem nákladnější než prodej a případná stavba nového administrativního sídla. Pokud vláda návrh na prodej budovy Hanáckých kasáren schválí, měla by být realitní transakce provedena do konce 2023. Vyplývá to z podkladů pro pondělní jednání vlády, které má ČTK k dispozici.


Budova Hanáckých kasáren má kancelářskou plochu přes 2000 m². Původně se uvažovalo, že se do ní přestěhují stovky pracovníků státních úřadů, jež nyní sídlí na vícero místech Olomouce. Tato varianta padla, podle odborníků by byla pro stát méně výhodná než prodej.

Z podkladů pro vládu vyplývá, že prodej kasáren by mohl státu přinést zhruba čtvrt miliardy korun. Naopak rekonstrukce památkově chráněné budovy by podle odhadu stála zhruba 815 milionů Kč. Většina místností v Hanáckých kasárnách podle předkládací zprávy není kvůli vysokým stropům a tvaru vhodná jako kancelářské prostory.

Případná stavba nového administrativního sídla v Olomouci přijde odhadem na 575 milionů. Měli by se do ní přestěhovat zaměstnanci státních organizací, které nyní sídlí v pronajatých prostorách či budovách státu, jejichž provoz je moc drahý. V úvahu připadají například olomoucké pobočky Generálního ředitelství cel, Státní veterinární správy, Katastrálního úřadu pro Olomoucký kraj či České školní inspekce.

Nová administrativní budova by podle Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových mohla vzniknout na pozemku Generálního ředitelství cel nedaleko ulice Polská. "Je předpoklad, že Generální ředitelství cel by bylo jedním z budoucích uživatelů nového administrativního centra, čímž by došlo k vyřešení jeho nevyhovující majetkové, nájemní a dislokační situace na území města Olomouc," stojí v materiálu pro vládu.

O budovu Hanáckých kasáren projevil v roce 2014 zájem Olomoucký kraj, který v ní chtěl vybudovat depozitáře muzea a knihovny, kanceláře pro organizace zajišťující evropské dotace i prodejnu regionálních potravin. Hejtmanství od tohoto záměru nakonec upustilo.
0 comments
add comment

Related articles