Vedení Velkého Meziříčí očekává další debatu o převzetí synagogy, kde je tržnice

Publisher
ČTK
07.02.2023 18:35
Czech Republic

Velké Meziříčí


Velké Meziříčí – Vedení Velkého Meziříčí očekává další debatu o možnosti převzít Novou synagogu. Teď je v ní tržnice, což řada lidí kritizuje. Novogotickou památkově chráněnou stavbu nabízí radnici za symbolickou cenu delší čas židovská obec. Zatím ji pronajímá obchodníkovi. Nabídka na předání synagogy městu pořád trvá, řekl dnes na dotaz novinářů starosta Alexandros Kaminaras.


Táňa Pelíšková z Židovské obce Brno na loňské debatě ve Velkém Meziříčí řekla, že peníze z pronájmu umožnily synagogu zachránit, než se pro ni najde lepší náplň.

"Přes to všechno, co nás čeká za investice, bychom se k tomu čelem postavit měli," míní Kaminaras. Rozhodnutí samosprávy by podle jeho názoru mělo padnout v tomto volebním období. Vzhledem k tomu, že město připravuje řadu investic, například rekonstrukce knihovny, zimního stadionu a náměstí, nebude moci do synagogy v dohledné době dávat větší peníze. Podle starosty by bylo možné oživovat synagogu pro veřejnost postupně.

"Nabízí se myšlenka vzniku nějakého komunitního centra nebo vůbec nějakého variabilního prostoru, který byl byl jednou využit pro nějaký koncert, jednou pro přednášku, jednou pro charitativní akci," uvedl. Podle stavebně-technického průzkumu, který má město, je objekt synagogy stabilizovaný. "I kdybychom do něj neinvestovali v dohledné době, na což peníze mít nebudeme, tak nespadne, nikoho nebude ohrožovat," řekl Kaminaras. Připomněl i to, že synagoga je na hezkém místě v centru, vedle řeky a s výhledem na zámek.

Podle místostarosty Martina Kamana (nestraník za Společně VM) by například bylo složité shánět na synagogu dotace nebo provozovatele, když nebude města. Převzetí budovy by přineslo náklady na její vytápění a udržování, využívat by ji asi zpočátku šlo jen občas. "Ale zdá se nám, že to dává smysl," řekl.

Nová synagoga byla vystavěná v letech 1868 až 1870. Podle dostupných údajů naposled sloužila svému účelu v roce 1940. Později v ní bylo vestavěné patro kvůli skladování, zakrývá pohled na klenbu. Vedle Nové synagogy stojí Stará synagoga pocházející z konce 17. století.
0 comments
add comment

Related articles