Synagoga ve Velkém Meziříčí čeká na opravu za několik milionů

Source
Vendula Krausová
Publisher
ČTK
03.12.2018 14:45
Czech Republic

Velké Meziříčí


Velké Meziříčí - Stará synagoga ve Velkém Meziříčí na Žďársku potřebuje opravu. Její první část v hodnotě dvou až tří milionů korun by měla začít v příštím roce. Projekt počítá s opravou podlah a obnovením venkovního schodiště vedoucího na ženskou galerii. Architekt Jaroslav Klenovský, který je zodpovědný za obnovu a údržbu židovských památek na Moravě, připravil projekt a nyní hledá dodavatele. Práce podle něho může ohrozit nedostatek peněz a krize na stavebním trhu, která je důsledkem velké poptávky po stavebních pracích. Pokud se nepodaří získat potřebnou částku, těžko přesvědčíme stavební firmy, aby přijaly zakázku na část prací třeba za půl milionu, řekl Klenovský.


Starou i novou synagogou ve Velkém Meziříčí vlastní brněnská židovská obec. Stará synagoga postavená v roce 1695 byla naposledy opravovaná asi před 20 lety, pak v ní velkomeziříčské muzeum provozovalo galerii. Její provoz ale před několika lety ukončilo. Kvůli archeologickému průzkumu, který mimo jiné ukázal, že je synagoga postavená na původních městských hradbách, je přízemí budovy bez podlah.

Novou synagogu židovská obec pronajímá a funguje v ní tržnice. Klenovský přiznává, že je to často terčem kritiky. "Je ale lepší, když to alespoň nějakým způsobem funguje, někdo tam chodí, větrá a topí," řekl Klenovský. Změna je podle něho možná, až když se podaří nají pro stavbu jiné smysluplné využití.

Hodnota nutné opravy Nové synagogy je vyčíslená asi na 20 milionů korun. Dalších přibližně deset milionů korun by podle Klenovského stálo nové vybavení. Židovská obec několikrát neúspěšně žádala o evropské dotace. Stavba z roku 1868 má novu střechu, ale její režné zdivo se rozpadá. Při rekonstrukci by také bylo nutné zbourat podlaží vestavěné do původní haly v 50. letech minulého století.

Zájem pomoci se získáním peněz projevila nadace Caps66 bývalého hokejisty Milana Nového. Mělo by se podle něho zapojit i město, které by získalo synagogu k dlouhodobému nájmu asi za 6500 korun ročně. "Sehnal jsem Izraelce, kteří by rekonstrukci navrhli a pomohli s ní," řekl Nový. Podle starosty Josefa Komínka (ČSSD) má město o spolupráci zájem, ale vyjádřit se k tomu budou muset nově zvolení zastupitelé města.

Židé žili ve Velkém Meziříčí asi od 15. století. V polovině 19. století tvořili přibližně čtvrtinu obyvatel pětitisícového města. Většina Židů žijících ve městě do roku 1942 zemřela v koncentračních táborech. Po válce se jich vrátilo jen asi sedm, uvádí web města. Kromě synagog se ve městě dochoval také židovský hřbitov založený zřejmě v polovině 17. století.
0 comments
add comment

Related articles