V jihlavském kostele sv. Jakuba bude přístupný i opravený krov

Publisher
ČTK
17.03.2020 17:35
Czech Republic

Jihlava

Jihlava - V jihlavském kostele svatého Jakuba bude veřejnosti zpřístupněný čerstvě opravený středověký krov. Přípravu nové prohlídkové trasy pracovníci dokončují. Otevřená bude ve druhé polovině dubna, pokud to dovolí nákazová situace, řekl dnes ČTK Norbert Dostál z Královské kanonie premonstrátů na Strahově, jež kostel spravuje. Další prohlídková trasa se bude týkat interiéru kostela, který je národní kulturní památkou.


Dvouletá oprava krovu skončila na konci loňského srpna. Kromě tesařských prací vyměnili řemeslníci krytinu na střeše kostela. V podkroví vytvořili pro turisty nové pochozí lávky se zábradlím, přes zimu přibylo osvětlení se stovkou světelných zdrojů. "Takže ten krov je kompletně osvětlený," uvedl Dostál. Po řemeslnících je už uklizeno. Zbývá vybavit pokladnu a zajistit pracovníky pro průvodcovskou službu.

Mohutný krov kostela bylo potřeba opravit, protože ho poškodila hniloba i některé dřívější zásahy. Opravy stály 30 milionů korun, zpřístupnění krovu je jednou z podmínek poskytnutí evropské dotace. Krov si podle Dostála ale pozornost veřejnosti zaslouží. "Je z roku 1539 a je zkrátka úžasný," uvedl. Lidé se nově s průvodcem dostanou i do kostela, který se zatím otevírá jen při bohoslužbách. Vysvěcený byl v roce 1257.

Památka bude potřebovat ještě další opravy, týkat se budou obou věží kostela. Zpracovaný projekt počítá s náklady okolo 20 milionů korun, kanonie se na něj také pokusí sehnat dotaci.

U věže, v níž je zavěšený sedmitunový zvon Zuzana, je potřeba zajistit statiku a restaurovat zvonovou stolici. U zvonu z roku 1563 bude zřejmě také potřeba změnit systém ovládání, v poslední době měl zvon elektrický pohon. "Začíná převažovat názor, že by mělo být ovládání ruční. Navíc by se tento zvon používal jen při výjimečných událostech. Je jedinečný, je potřeba ho šetřit," uvedl Dostál. U druhé věže kostela svatého Jakuba potřebuje opravy vyhlídkový ochoz včetně zábradlí.
0 comments
add comment

Related articles