V Českých Budějovicích začala přístavba knihovny za 166 milionů

Source
Václav Koblenc
Publisher
ČTK
11.04.2019 17:10
Czech Republic

České Budějovice

Kuba, Pilař - architekti


České Budějovice - V Českých Budějovicích dnes začala stavba nového křídla budovy Jihočeské vědecké knihovny a další stavební úpravy na Lidické třídě. Stavba by měla trvat do podzimu 2020, otevření knihovna plánuje začátkem roku 2021. Náklady jsou téměř 166 milionů Kč. Cílem je, aby čtenáři měli volný výběr z více než 100.000 knih, které jsou teď ve skladech. Novinářům to dnes řekli zástupci knihovny i Jihočeského kraje, který knihovnu s 1,4 milionu svazků zřizuje.


Přístavbu a technické řešení navrhnul Ateliér Kuba & Pilař architekti. Budova knihovny se rozšíří bezmála o 2000 metrů čtverečních. Náklady jsou téměř 166 milionů, z toho dotace IROP je přes 105 milionů, Jihočeský kraj dá 51 milionů Kč. Budova bude bezbariérová.

"Hlavním důvodem, proč projekt vznikl, byl nedostatek prostoru pro zřízení volného výběru literatury ve vědecké části knihovny. Pro čtenáře bude zásadní změna v tom, že nebude muset tak jako doposud vybírat knížky pouze v elektronickém katalogu, ale bude moci tak jako v jiných knihovnách procházet přímo mezi regály, vybrat si knížku, prolistovat si v ní a rozhodnout se, jestli je pro něj skutečně ta pravá, popřípadě najít na regále jinou," řekl dnes ČTK ředitel knihovny Ivo Kareš.

Čtenářů se stavba v první fázi dotkne minimálně, hlavně přesunem hlavního vchodu. Půjčovat knihy v budově na Lidické budou knihovníci s drobnými omezeními do léta 2020. "Pak bude knihovna na zhruba šest měsíců zavřená kvůli stavebním úpravám stávající budovy a zařizování interiéru. Část knihovního fondu bude v té době návštěvníkům k dispozici v knihovně Na Sadech," uvedla projektová pracovnice knihovny Petra Mašínová.

Knihovna projektem reaguje i na požadavky čtenářů. Kareš novinářům řekl, že šlo o to, aby se více než 100.000 svazků dostalo do volného výběru. "To byla velká bariéra. Víme to od našich čtenářů, že knihovna, kam vstoupí a nevidí knihy, pro ně není knihovna," řekl Kareš.

Jihočeská vědecká knihovna má 1,4 milionu svazků a 19.000 registrovaných čtenářů. Loni ji navštívilo 290.000 lidí. Jihočeský kraj jí letos dal provozní příspěvek 58,1 milionu Kč.
0 comments
add comment

Related articles