Turistická vesnička pro Nizozemce na Chrudimsku má zelenou

Publisher
ČTK
03.02.2011 09:55
Okolí Proseče

Proseč (Chrudimsko) - Záměr brněnské společnosti Goodrock na výstavbu rekreačních objektů u Proseče na Chrudimsku získal od krajského úřadu po několika letech odporu ekologických aktivistů souhlasné stanovisko při posuzování vlivů na životní prostředí. Investor chce v atraktivní lokalitě vybudovat obytný soubor Chalupy Česká Rybná s 33 domy pro nizozemské rekreanty. Předtím však musí být změněn územní plán Proseče, obec však předběžně nic nenamítá, řekl ČTK starosta Jan Macháček.

    "V konceptu nového územního plánu s tím počítáme. Veřejné projednání plánujeme na 23. února, během června by měl plán postoupit do fáze návrhu," uvedl Macháček. Podle něj by turisté mohli napomoci místním obchodníkům a službám, navíc by v lokalitě vznikla nová kanalizace a silnice.
    Pro své plány si firma vybrala turisticky atraktivní lokalitu u osady U František. Na zhruba jednom hektaru má vyrůst 33 rekreačních chalup pro přechodné bydlení, polovina plochy bude zpevněná. Budovy budou podle studie odpovídat charakterem i měřítkem původním stavbám lidové architektury a zároveň splňovat nároky současného životního stylu. Vytápět se objekty budou elektřinou.
    Společnost Goodrock založená nizozemskou firmou se o prosazení záměru snaží několik let. Ekologická sdružení proti němu dříve vystupovala s tím, že narušuje krajinu a zasahuje do údolí Martinického potoka, kde se vyskytují chráněné druhy živočichů a rostlin. V nynějším řízení se veřejnost či občanská sdružení nevyjádřila.
    "Udělali jsme určité ústupky. Původně měly stát objekty na obou stranách potoka, nově jen na jedné. Vyklidili jsme také území, kde by se mohly nacházet chráněné organismy," řekl ČTK Jaromír Kašpar, jednatel společnosti Area 2000 Polička, která investora zastupuje. Záměr existuje od roku 2004, firma Goodrock jej převzala o rok později od předchozích nizozemských developerů.
    Ve východních Čechách už skupiny domků pro nizozemské turisty stojí. Nizozemci mají své moderně zařízené chalupy například v Čisté u Vrchlabí a ve Stupné u Nové Paky na Jičínsku. Vznik dalších "holandských vesnic" naopak odmítl Dolní Dvůr na Trutnovsku.
0 comments
add comment

Related articles