Stometrový komín v areálu OP čeká v neděli demolice

Source
Petr Běhal
Publisher
ČTK
09.09.2016 17:15
Czech Republic

Prostějov

foto: Martin Vonka

Prostějov - Odborníci v neděli odstřelí více než 100 metrů vysoký komín v areálu bývalého Oděvního podniku Prostějov (OP). Trhací práce při demolici komína povolil obvodní báňský úřad. Specializovaná firma chystaný odstřel dnes nahlásila magistrátu, řekla ČTK mluvčí prostějovské radnice Jana Gáborová. V létě 2014 padlo k zemi šest velkých výrobních hal zkrachovalého OP a komín je poslední stojící dominantou areálu, který se mezitím změnil v průmyslovou zónu a zatím je nevyužitý.


O odstřel 108 metrů vysokého komína báňský úřad před časem požádala firma Mital, která měla na starost i trhací práce při likvidaci rozlehlých výrobních hal OP. "Magistrát města Prostějova byl dnes informován o destrukci komína po bývalém oděvním gigantu OP Prostějov. Zadavatel takto splnil legislativní povinnost informovat o destrukci nejpozději 48 hodin před odstřelem," uvedla Gáborová.

Vysoký komín v opuštěném areálu OP daleko od obytné části města by měl padnout k zemi v neděli dopoledne, kdy v centru Prostějova budou hodové slavnosti. Podle Gáborové nebylo možné termín odstřelu změnit, protože s firmami v přilehlé průmyslové zóně už bylo domluveno omezení nedělního provozu v době trhacích prací.

Jednatelem společnosti Mital je střelmistr Zdeněk Šobíšek, který řídil odstřel výrobních hal OP a dostal pokutu několik desítek tisíc korun. Úlomky tehdy lehce zranily dva lidi. Šobíšek v roce 2014 krátce po odstřelu budov ČTK řekl, že nebyly porušeny bezpečnostní předpisy. Na internetu se ale objevilo video, kde úlomek zdiva těsně minul skupinu diváků. Šobíšek video zpochybnil a poté přestal s médii komunikovat.

Šobíšek podle báňského úřadu při odstřelu šesti budov OP použil větší množství náloží, než báňský úřad v dokumentaci povolil. Úlomky zdiva kvůli tomu doletěly i za hranici bezpečnostního okruhu. K odstřelu šesti budov OP bylo použito 2404 neelektrických a 856 elektrických náloží, dohromady 1193 kilogramů dynamitu. Budovy padly k zemi ve chvilce. Demolici tehdy zpovzdálí sledovaly stovky lidí.

Výrobní haly zkrachovalého OP Prostějov se rozhodl zbourat nový majitel areálu, společnost Astria Group. Osmnáctihektarový areál zatím zeje prázdnotou. Stroje už odstranily obrovské hromady stavební suti. Majitelé pozemků tvrdí, že jednání s investory jsou na dobré cestě a brzy by se v areálu mohly usadit první firmy. Podrobnosti zatím nezveřejnili. Náměstek prostějovské primátorky Jiří Pospíšil (PéVéčko) letos na jaře oznámil, že o pozemky se zajímají čtyři zahraniční investoři.

Astria Group za prostějovský areál OP, který jako vítěz výběrového řízení koupila předloni v lednu, zaplatila 58 milionů Kč. Pozemky jsou v těsné blízkosti rychlostní silnice R46, která směřuje z Olomouce na Brno, takže pro investory mají výhodnou polohu. Areál je rozlehlý a měl několik výrobních a administrativních budov, sklady, kotelnu i železniční vlečku.
0 comments
add comment

Related articles