Stavba Krejcarové lávky v Sokolově téměř za 70 milionů Kč má další skluz

Publisher
ČTK
23.01.2023 17:55
Czech Republic

Sokolov

Sokolov - Stavba Krejcarové lávky v Sokolově téměř za 70 milionů korun má další zpoždění. Zhotovitel požádal o prodloužení termínu dokončení i o navýšení ceny kvůli nedostatkům v projektu, ale i růstu cen energií a stavebních prací. Investor, kterým je ministerstvo financí, se nyní žádostí zhotovitele zabývá, informoval ČTK jeho mluvčí Filip Běhal. Termín otevření lávky, která spojí centrum města s areálem Jižní lom, dosud není znám.


Smluvní termín dokončení a předání stavby byl 17. ledna. "Zhotovitel požádal o změnu závazku ze smlouvy kvůli malým technickým nedostatkům u zábradlí a jedné z bočních ramp a zároveň žádá o navýšení ceny díla z důvodu inflačního růstu cen energií a stavebních prací," uvedl mluvčí. Ministerstvo se nyní žádostí zhotovitele zabývá v souladu se zákonem o zadávání veřejných zakázek.

Termín dokončení se odkládal již poněkolikáté. Původní nevyhovující most se zboural na konci roku 2020, o rok později začala stavba nové lávky. Na začátku stavby komplikovaly práce omezení související s epidemií koronaviru, loni to byly dopady války na Ukrajině. Město dostalo loni na jaře oznámení o vyšší moci, tedy o nepředvídatelných překážkách, jež mohou mít vliv na dokončení díla. Práce zpozdily také chyby v projektu. Podle původních plánů měl být most hotový již loni.

Na zavěšené ocelové lávce zbývá dokončit zábradlí a výplně. Stavební firma provedla zatěžovací zkoušku, která potvrdila lehké kmitání boční rampy. Projektant nyní chystá opatření na eliminaci nepřiměřeného kmitání. Kdy se po lávce poprvé lidé projdou, zatím není jasné. "Vzhledem k předložené žádosti o změnu závazku ze smlouvy a jejímu schvalovacímu procesu není v tuto chvíli možné predikovat konkrétní termín otevření lávky pro veřejnost," uvedl Běhal.

Původní cena za lávku podle projektu činila 58 milionů korun. Současné náklady včetně víceprací se pohybují kolem 68 milionů korun. Stavbu lávky hradí ministerstvo ze státního programu, který pomáhá zahlazovat ekologické škody po těžbě v Ústeckém a Karlovarském kraji. Sokolov, jehož náklady byly původně dva miliony korun, se finančně podílí na veřejném osvětlení a na příjezdové rampě, která propojí most s cyklostezkou.
0 comments
add comment

Related articles