Spor o komunikace na pozemcích za Lužánkami míří ke krajskému soudu

Publisher
ČTK
23.08.2021 20:15
Czech Republic

Brno

Ponava

Brno – Spor o komunikace na pozemcích za Lužánkami v Brně míří ke krajskému soudu. Město Brno v dubnu sice uspělo u městského soudu ve sporu se společností Czechcity o určení vlastnictví komunikací na pozemcích města za Lužánkami, kdy podle rozsudku jsou komunikace součástí pozemku. Czech- city se ale proti rozsudku odvolala.


Město chce v lokalitě stavět fotbalový stadion, stavbě ale brání nemovitosti podnikatele Libora Procházky. Podle města tamní komunikace, jde o vozovky, chodníky i parkoviště, náleží k pozemkům, které patří městu. Procházka naopak tvrdí, že je nabyl od podnikatele Lubomíra Hrstky, který v minulosti v místě vystavěl hotel Bobycentrum a další objekty. Podle města Hrstka komunikace pouze upravil, podle Procházkovy argumentace ale byly tehdejší komunikace odstraněny a vznikly nové.

Soudkyně městského soudu v dubnovém rozsudku uvedla, že podle ustálené judikatury jsou účelové komunikace vždy součástí pozemku. Přiklonila se také k tvrzení města, že v minulosti šlo ve většině o úpravy dotčených ploch, ne o nové stavby. Podle rozsudku měla Czechcity městu také zaplatit náklady řízení.

V minulosti se chtělo město s Procházkou na výměně nemovitostí dohodnout, jednání ale zkrachovala. V minulém volebním období přišlo hnutí ANO s tehdejším primátorem Petrem Vokřálem (ANO) s myšlenkou, že by město s Procházkou jeho nemovitosti za Lužánkami vyměnilo, aby tam mohlo postavit fotbalový stadion. Původně se jednalo o výměně za bytové domy, proti čemuž se ale postavili jejich obyvatelé a někteří politici, potom se projednávala směna za některé historické domy. Proti tomu tehdy vystoupila opozice a také tehdejší zastupitelka části Brno-střed Markéta Vaňková (ODS), která se po Vokřálovi stala primátorkou. Podle žalované strany se změnou politické reprezentace město o jednání nemá zájem.

Za Lužánkami od počátku tisíciletí chátrá fotbalový stadion, kde Zbrojovka v minulosti získala jediný titul. Před šesti lety ho oživila rozlučka s kariérou fotbalisty Petra Švancary, na kterou přišlo přes 30.000 lidí. Na stadionu se občas konají sportovní nebo kulturní akce, předloni tam filmový štáb točil film o legendárním běžci Emilu Zátopkovi.
0 comments
add comment

Related articles