Brno zváží směnu tržnice za nemovitosti bránící stavbě stadionu

Publisher
ČTK
09.01.2018 17:00
Brno - Brno nechá ocenit pět budov v centru města, u kterých pak zváží jejich směnu za nemovitosti bránící výstavbě nového fotbalového stadionu v lokalitě za Lužánkami. Patří mezi ně například loni zrekonstruovaná krytá tržnice na Zelném trhu nebo Dům pánů z Kunštátu. Novinářům to dnes řekl primátorův náměstek Richard Mrázek (ANO). Garáže a tenisovou halu vlastní podnikatel Libor Procházka, se kterým město delší dobu hledá shodu. Brno už prohrálo soud kvůli užívání Procházkových nemovitostí jako parkoviště nebo komunikace a musí mu platit miliony. Další soud městu hrozí. Hodnota směny je zhruba čtvrt miliardy.


Stadion za dvě miliardy má vzniknout v místě, kde je stadion starý. Zbrojovka, která tam v minulosti vyhrála titul, ho opustila na počátku tisíciletí a od té doby chátrá. Nový stadion má mít 30.000 míst.

Brno nedávno zvažovalo směnu několika nájemních domů v centru, proti tomu se ale postavili obyvatelé těchto domů i část koalice. Zastupitelé se pak postavili proti směně.

Proto vedení města vybralo dalších pět nemovitostí, které nechá ocenit. "Jsou to nemovitosti, na kterých proběhla v rámci koalice shoda," uvedl primátor Petr Vokřál (ANO). Týká se to kryté tržnice, která se loni otevřela po rekonstrukci téměř za 80 milionů, ale také Domu pánů z Kunštátu, jedné z budov magistrátu na Dominikánském náměstí a objektů na Starobrněnské ulici a na ulici Špilberk. Posudky na nemovitosti by měly být hotové v únoru.

Podle Mrázka současně městská společnost Brněnské komunikace podá tento týden připravenou žádost o územní rozhodnutí pro modernizaci fotbalového stadionu a potřebného parkoviště u ulice Sportovní.

Brno řeší spor s Procházkou více než 10 let. Pokud se nedohodnou, bude muset město platit 16 milionů ročně. Přestože nemovitosti leží na pozemcích města, Brno už prohrálo s Procházkou soud za užívání některých komunikací nebo střechy podzemních garáží, která slouží jako parkoviště. Další soud o 38 milionů jako náhradě škody za předešlé roky hrozí.
0 comments
add comment

Related articles