Brno chce kvůli stadionu směnou domů vyřešit spor trvající 13 let

Source
Lenka Horáková
Publisher
ČTK
03.11.2017 18:35
Czech Republic

Brno

Brno - Brno už 13 let řeší spor s podnikatelem Liborem Procházkou, jehož nemovitosti na pozemcích města brání výstavbě fotbalového stadionu za Lužánkami. Pokud město situaci nevyřeší, hrozí mu, že bude Procházkovi platit 16 milionů ročně, řekl dnes novinářům primátor Brna Petr Vokřál (ANO). Uvedl, že Brno prohrálo soud kvůli užívání Procházkových nemovitostí jako parkoviště nebo komunikace. Další soud městu hrozí. Město s podnikatelem jedná a zvažuje směnu devíti domů za Procházkovy nemovitosti. To se nelíbí nájemníkům, které o tom město neinformovalo a dříve jim odmítlo domy v privatizaci prodat.


Stadion má být postaven za dvě miliardy korun v místě, kde je stadion starý. Zbrojovka, která na něm v minulosti vyhrála titul, ho opustila na počátku tisíciletí a od té doby chátrá. Nový stadion má mít 30.000 míst v hledišti.

Procházkovy nemovitosti se odhadují na více než čtvrt miliardy korun. Vokřál uvedl, že je ve hře klasické vyplacení i směna některých domů nebo všech devíti. Domy v ulicích Česká, Masarykova nebo Průchodní požaduje Procházka. Jejich hodnota by mohla ceně jeho majetku odpovídat a město už by nic nemuselo připlácet. Nechává si ale zpracovávat posudky jak na podnikatelovy nemovitosti, tak na své domy. Na základě toho se rozhodne, jakou formou spor vyřeší. S nájemníky město nejednalo, a proto lidé protestují, protože neví, co s nimi bude. "Jednáme i s panem Procházkou, aby v případě směny domů zachoval vztahy nájemníků. Mají tam dlouhodobé smlouvy a v tomto je naše legislativa striktní," řekl Vokřál. Podle něj by město v případě směny nabídlo i náhradní byty lidem, kteří by v domech nechtěli u nového majitele zůstat.

Podle primátora jsou některé byty v městských domech prázdné a na opravu je potřeba 200 milionů korun. Vokřál přiznal, že v tomto má město vůči obyvatelům dluh a neopravovalo se dostatečně. Město chce s Procházkou pro případ výměny vyjednat, aby nemovitosti uvedl do dobrého stavu.

Vokřál také upozornil na to, že Procházka už dříve vyhrál soud a město by mu v případě, že se nedohodnou, muselo ročně platit 16 milionů za úžívání například příjedových cest. Další soud o 38 milionů jako náhradě za předešlé roky hrozí. Procházka má na pozemcích města podzemní garáže, halu a tenisové kurty. Podle soudu musí Brno platit Procházkovi jako náhradu za bezdůvodné užívání jeho majetku, například nad garážemi je veřejné parkoviště.
0 comments
add comment

Related articles