Soukromé Eko Gymnázium Brno dokončuje stavbu nové školy

 Brno – Soukromé Eko Gymnázium Brno dokončuje stavbu nové školní budovy, do které se přesune od září. Díky tomu bude moct zvýšit kapacitu postupně až na 360 míst, což je o 80 více, než má dosud. Bude moct přijímat více studentů do čtyřletého studia, protože nyní studuje 90 procent žáků víceleté studium, řekla novinářům při prohlídce téměř dokončené budovy v Novém Lískovci předsedkyně správní rady školy Sylvie Schmiedová.

Jde o první novostavbu školní budovy v Brně "na zelené louce" po mnoha letech, většina nových kapacit jsou přístavby. Stojí na místě, kde se před čtvrtstoletím začaly stavět garáže, ale investor po finančních problémech projekt opustil a městská část hledala partnera, který by dílo dokončil. Postupně bylo zřejmé, že u Jihlavské ulice na okraji sídliště není potřeba tolik garáží a nakonec se ukázalo, že by zde mohla vzniknout soukromá škola. "Přivítali jsme to, bude to druhá střední škola v naší městské části," řekla starostka Jana Drápalová (Zelení).

Pro gymnázium, které vzniklo před 32 lety, to byla vítaná pomoc, protože dosud si pronajímá v blízkém Starém Lískovci část objektu základní školy v Labské ulici. "Ale v roce 2022 nám bylo řečeno, že část už nebudeme moct používat," řekla Schmiedová. Městská část totiž tímto krokem reagovala na to, že bude muset zvýšit kapacity pro svoje spádové žáky. "Po nových prostorách jsme se ohlíželi už několik let, zájemců o studium je totiž násobně víc, než můžeme přijmout. Letos jsme mohli díky stěhování přijmout o 50 uchazečů více," řekla Schmiedová. Díky tomu se otevře jedna nová třída na víceletém i čtyřletém studiu.

Stavba je navržená podle moderních trendů. Je vybavená tepelným čerpadlem, je možné regulovat teplotu v jednotlivých částech budovy, na střeše jsou fotovoltaické panely, stěny budou zelené, a jelikož je škola u rušné Jihlavské ulice, má i speciální zvukotěsná okna. Větrání je zajištěné pomocí rekuperace. Zároveň vytváří hlukovou bariéru pro sousední sídliště.

Škola nemá tělocvičnu ani hřiště. Tělocvičnu bude využívat na nedaleké ZŠ Kamínky a hřiště má před školou. "Zatím je takové zanedbané, ale máme v plánu je revitalizovat, aby mohlo sloužit škole a odpoledne místním," řekla Drápalová.
0 comments
add comment