Projekt muzea v Karnole bude vinou požáru o 48 milionů dražší

Publisher
ČTK
03.10.2018 08:25
Czech Republic

Krnov

Krnov - Vznik plánovaného muzea v krnovské Karnole se vinou loňského, úmyslně založeného požáru prodraží. Náklady na projekt vzrostly po přepracování o 48 milionů korun na 171 milionů. Město hledá další zdroje financování. ČTK to řekla mluvčí radnice Dita Círová. Ministr kultury Antonín Staněk (ČSSD) dnes ČTK řekl, že pomoci by mohly dotace na odstranění havarijního stavu či příspěvkové organizace úřadu, jež se budou podílet na vysoušení a restaurování zachráněných vzorníků látek.


Radnice chce projekt financovat z evropské dotace. K dispozici má 123 milionů. Dalších deset milionů korun uvolnil kraj krátce po požáru na odstranění největších škod a záchranu poškozeného vybavení.

"Kvůli požáru, který vypukl v době, kdy areál měl těsně před opravou, jsme museli aktualizovat projektovou dokumentaci jak na samotnou rekonstrukci objektu, tak i interiérů. Z nich vyplynulo, že náklady na projekt budou vyšší. Ze 123 milionů stouply na 171 milionů korun, přitom dotace z Integrovaného regionálního operačního programu činí maximálně 95 milionů korun,"
řekla Monika Vyležíková z odboru strategického rozvoje.

Město se proto nyní snaží získat finance i z jiných zdrojů. Jako první mu poskytl účelovou dotaci deset milionů korun Moravskoslezský kraj. Podíl města tak teď činí 66 milionů korun. Zastupitelé tuto výši schválili.

Staněk po prohlídce řekl, že ministerstvo bude hledat způsob pomoci. Město by podle něj mohlo požádat o dotaci z fondu na likvidaci havarijních stavů. "Toto by byla cesta. Budu ale spolupracovat i při podpisu smlouvy mezi Krnovem a Národním technickým muzeem a Národní knihovou. Tyto příspěvkové organizace ministerstva se budou podílet na vysoušení zachráněných vzorníků látek. Přizvat můžeme i pracovníky Umělecko-průmyslového muzea, kteří mají také zkušenosti s restaurováním látek," uvedl ministr.

Místostarosta Krnova Jan Krkoška (ANO) ČTK řekl, že město bude hledat i další peníze. "V říjnu máme další jednání na ministerstvu pro místní rozvoj," řekl. Doufá i v další pomoc Moravskoslezského kraje.

Areál bývalé textilky vyhořel 20. prosince. Oheň nejvíc řádil právě ve vzácné památkově chráněné vzorkovně látek, která se dochovala ve stavu posledního pracovního dne. Město v areálu chtělo vybudovat muzeum, projekt už byl připravený, hledal se zhotovitel. Výběrové řízení pak Krnov zrušil. Nyní se bude vyhlašovat nové.

Podezřelí ze zapálení jsou dva čtrnáctiletí školáci. Někteří lidé, kteří se podíleli na záchraně poškozeného vybavení, se ale domnívají, že postup byl moc dobře naplánovaný na to, aby šlo o lumpárnu z okamžitého popudu. "Myslím, že je někdo navedl. Z jakého důvodu by se to stalo, ale nedokážu říct," řekla dřív ČTK Andrea Šírová z odboru památkové péče krnovské radnice.
0 comments
add comment

Related articles