V požárem zničené budově Karnoly v Krnově končí oprava

Publisher
ČTK
14.09.2022 18:05
Czech Republic

Ostrava


Ostrava – V budově vzorkovny v areálu bývalé textilky Karnola v Krnově na Bruntálsku, kterou v prosinci 2017 zničil úmyslně založený požár, končí opravy za 14,6 milionu korun. Oznámila to dnes mluvčí radnice Dita Círová. Oheň před pěti lety značně poničil vzácnou vzorkovnu látek se vzorníky, dezénovými knihami a historickými tkalcovskými stroji.


Takzvaná dezinatura měla být součástí velkého projektu interaktivního muzea. Město ale nakonec po požáru od plánů ustoupilo. Dokonce se vzdalo i stamilionové dotace, kterou získalo od Evropské unie. Menší muzeum by tam ale nakonec vzniknout mělo.

"Současné opravy za 14,6 milionu korun mimo jiného zahrnují výměnu podlah, stropů, trámů, sloupů, oken i dveří poškozených požárem nebo provedení omítek, výmaleb a kompletních rozvodů elektroinstalace. Jelikož se jedná o národní kulturní památku, dohlíží na práce památkáři, kteří mají některé dodatečné požadavky," uvedla mluvčí radnice.

Pavel Hanzel z odboru investic a správy majetku města doplnil, že například bylo zjištěno, že ostění u ocelových oken se v rámci jednoho patra u každého okna liší. "Z tohoto důvodu bylo navrženo památkáři sjednocení hloubky a šířky ostění jednotlivých oken a jejich přezdění a posun jednotlivých oken," uvedl. Práce by měly skončit do 31. října, což je o tři měsíce později, než bylo dohodnuto původně. Na průtahy má vliv především nedostatek stavebních materiálů.

Po ukončení oprav bude následovat obnova strojů, o kterou se postarají bývalí karnoláčtí seřizovači Josef Vojkůvka, Rudolf Klimenko a Jiří Šurman. Dezinatura by pak měla být veřejnosti přístupná v omezeném rozsahu, při příležitostných prohlídkách.

Budovu bývalé přádelny s dílnou vzorkovny vláda prohlásila národní kulturní památkou v roce 2010. V dílně se navrhovaly vzory vyráběných tkanin pro jednotlivé sezony. Dílna obsahovala i ucelený soubor mechanických i ručních tkalcovských stavů různých konstrukcí, soukacích a snovacích strojů a dalšího nezbytného vybavení dílny. Nedílnou součástí byla i cenná sbírka vzorníků látek, dezénových knih a výrobních předpisů, z nichž nejstarší pocházely z posledních tří desetiletí 19. století.

Před požárem, který bývalou textilku zachvátil 20. prosince 2017, byla dílna ve stavu z posledního pracovního dne. V Česku i střední Evropě představovala unikát. Podle policie budovu na několika místech zapálili dva školáci. Oheň způsobil škodu přes 19 milionů korun. V plné síle zasáhl vzácnou vzorkovnu látek, jež měla sloužit jako hlavní prvek plánovaného muzea.

Požár a voda použitá při hašení zdevastovaly také cennou sbírku vzorníků látek, dezénových knih a dalších dokumentů. Ty, které se podařilo zachránit, se už vrátily z vysoušecí komory Národního muzea v Praze a nyní je třídí do skupin podle poškození a historické hodnoty bývalá vedoucí vzorkovny Jitka Navrátilová, která je také částečně konzervuje.
0 comments
add comment

Related articles