Podmínky činnosti realitních makléřů se zpřísní

Publisher
ČTK
12.12.2019 08:15
Czech Republic

Prague


Praha - Požadavky na realitní makléře a podmínky jejich činnosti se zpřísní. Senát dnes umožnil přijetí návrhu nového zákona, podle kterého budou muset být makléři bezúhonní, kvalifikovaní a pojištění. Klientům budou muset sdělovat výši své provize za zprostředkování prodeje nebo pronájmu nemovitosti.


Horní komora nepřijala k předloze žádné usnesení. Dost hlasů se nenašlo ani pro její přijetí, jak navrhovaly výbory, ani pro zamítnutí, které prosazovali Zdeněk Hraba (STAN) a Miloš Vystrčil (ODS). Senát pak nepodpořil žádný z podaných pozměňovacích návrhů. Vládní návrh zákona proto po uplynutí lhůty zamíří k podpisu prezidentovi.

Zákon má podle vlády víc chránit klienty realitních kanceláří a zlepšit fungování realitního trhu. "Zákon vede k velké ochraně spotřebitele", uvedla ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (ANO). Kritici z řad senátorů předlohu naopak označovali za zbytečnou. Podle Hraby klienty realitních makléřů neochrání a jen omezuje trh.

Norma má zamezit mimo jiné tomu, aby si makléř nárokoval provizi od prodejce i kupujícího. Předloha upravuje i náležitosti zprostředkovatelské smlouvy, která bude muset být výhradně písemná a nebude klienta zavazovat k pořízení či prodeji nemovitosti. Makléři budou muset podle předlohy sdělit zájemci závady nemovitosti.

Makléři budou muset mít podle novely buď odborné vysokoškolské vzdělání, nebo alespoň středoškolské vzdělání s maturitou a tři roky praxe. Zákon počítá s pojištěním zprostředkovatele realitního obchodu nejméně na 1,75 milionu korun. Makléřům působících na základě smlouvy pod obchodní značkou realitní společnosti by stačilo poloviční pojištění. Pokud by se makléř nepojistil, riskoval by až milionovou pokutu.

Sněmovna v předloze upravila poskytování úschovy peněz. Realitní kanceláře ji budou moci poskytovat, ale výhradně na písemnou žádost klienta a na zvláštních účtech. Budou mít také právo nabízet úschovu peněz klientům bankami, zahraničními bankami, notáři, advokáty nebo v souvislosti s exekučním a jiným soudním řízením také exekutorem.

Senátorské pozměňovací návrhy mířili na pojištění zprostředkovatelů, úschovu peněz, povinnost sdělovat závady nemovitosti i účinnost zákona, která je navrhovaná od ledna. Horní komora nepodpořila ani jeden z nich.

V Česku bylo podle údajů Českého statistického úřadu ke konci loňského roku 14.602 podnikatelských subjektů, které se hlásily ke zprostředkovatelské činnosti. Na jednoho makléře tak připadá asi 720 obyvatel, což je nejméně v Evropě. V Německu, které je v tomto žebříčku evropských zemí na posledním místě, je počet obyvatel na makléře desetkrát vyšší.
0 comments
add comment

Related articles