Plzeň dokončí vědeckotechnický park, získala dotaci na třetí etapu

Source
Václav Prokš
Publisher
ČTK
26.08.2012 21:30
Czech Republic

Pilsen

Plzeň - Plzeň dokončí svůj vědeckotechnický park (VTP). Na jeho třetí a poslední etapu získala 79 milionů korun z EU. První etapa z roku 2008 už je zcela zaplněná firmami, druhá, otevřená letos v červnu, z 80 procent. Třetí etapa za 126 milionů Kč bude nejmenší s 1650 metry čtverečními ve dvou budovách. ČTK o tom informoval ekonomický náměstek primátora Martin Zrzavecký (ČSSD).

    "Peníze budou z operačního programu Podnikání a inovace. Kromě stavby třetí etapy se počítá s rozvojem druhé," řekl. Stavba začne na jaře a hotová by měla být ještě v roce 2013.
    Letos otevřenou druhou etapu tvoří sedm nových budov s plochou 6500 m2, o 1500 m2 více než v první části parku. V obou dokončených etapách za půl miliardu korun funguje téměř 50 firem hlavně z automobilového průmyslu, elektroniky a software. Objekty zahrnují laboratorní, zkušební a vývojové dílny a kanceláře.
    VTP, jehož vlastníkem je město, nemá vytvářet zisk, ale nesmí prodělávat. Hlavním cílem parku je udržet studenty v regionu, navázat spolupráci s podnikatelskou sférou a komercionalizovat výsledky výzkumu a vývoje. Kromě univerzity má vazbu na řadu ze 42 firem působících na sousedních Borských polích.
    Podle primátora Martina Baxy (ODS) město výrazně podporuje inovace a nové technologie. V nynější krizi se může VTP stát motorem růstu oborů s vysokou přidanou hodnotou a nových technologií. Kvestor Západočeské univerzity Antonín Bulín dodal, že VTP bude úzce propojen s jejími čtyřmi výzkumnými centry za tři miliardy korun, které staví v sousedství VTP.
    "Připravujeme další programy na podporu podnikání ve spolupráci s univerzitou, Lékařskou fakultou UK, VTP, BIC a Regionální rozvojovou agenturou," řekl Zrzavecký. Město vydá příští rok první dva miliony korun na inovační vouchery. Menší inovační firmy mohou získat 100.000 až 150.000 korun na projekty, které jim zpracují ZČU nebo Lékařská fakulta. "Pokud se uchytí, peníze přidáme," uvedl náměstek.
0 comments
add comment

Related articles