Pardubičtí radní podpořili omítnutí Zelené brány

Publisher
ČTK
08.02.2021 20:30
Czech Republic

Pardubice


Pardubice – Pardubičtí radní dnes podpořili opětovné omítnutí Zelené brány. Vrátí se tak její původní podoba, pokud s tím budou souhlasit i zastupitelé. Kulturní památka je přes 100 let bez omítky. Zdivo bylo tehdy obnaženo v historizujícím duchu. ČTK to řekl náměstek primátora Petr Kvaš (ODS).


"V radě převládnul názor vrátit Zelenou bránu do původní podoby, omítnout ji. Brána je na programu zastupitelstva 4. března. Pak se znovu budou dělat posudky, projekty, shánět peníze, zajišťovat rekonstrukce," řekl Kvaš.

Radní vybírali ze dvou variant, omítnutí, nebo konzervační metodu zdiva. Omítku doporučují autoři odborných posudků. Konzervační metoda je podle nich nevhodná. Je náročná na očištění povrchu kamene a není efektivní.

"Stavba by si sice zachovala současnou podobu a byla chráněna před povětrnostními vlivy, ale nevyřešily by se tím teplotní rozdíly zdiva, s čímž souvisí jeho degradace," řekl primátor Martin Charvát (ANO).

Omítnutá byla brána do roku 1912. Změnu navrhl architekt Bóža Dvořák v duchu tehdejšího historického purismu. V horních partiích tehdy také vznikl ochoz, který tam předtím nebyl. Brána je z roku 1507. Po požáru v roce 1538 je vyšší přibližně o 13 metrů. Od roku 1542 má současnou podobu zastřešení.

Dominantu města v předchozích letech radnice nechala dvakrát opravit. Zajistila mimo jiné její statiku. Omítka má památku ochrání před výkyvy počasí. "Plášť této renesanční památky již dlouhou dobu chátrá. Vnější omítky na všech průčelích věže od koruny rozšířené podnože až po ochoz by měly být obnoveny, přičemž spodní části jižní fasády se zbytky odbourané strážnice by byly opraveny konzervační metodou," řekl Charvát.
0 comments
add comment

Related articles