Ostravská univerzita chce vybudovat nové koleje za miliardu korun

Publisher
ČTK
27.05.2024 18:55
Czech Republic

Ostrava


Ostrava - Ostravská univerzita (OU) chce vybudovat další vysokoškolské koleje. Výstavbou nových ubytovacích objektů by se současná kapacita kolejí měla více než zdvojnásobit. S financováním výstavby pomůže univerzitě Moravskoslezský kraj a město Ostrava, shodně na stavbu přispějí 90 miliony korun. ČTK to dnes sdělili vedoucí Centra marketingu, komunikace a popularizace OU Adam Soustružník a mluvčí kraje Nikola Birklenová.


S rozvojem studijních programů roste i počet studentů, pro které však univerzita nemá dostačující kapacity, což je důvod přípravy projektu na výstavbu nových kolejí. "Jako univerzita se stále rozrůstáme, a je proto přirozené, že přibývá studentů, kteří potřebují využívat ubytovací kapacity v Ostravě. Vnímáme, že v tomto směru nás začíná tlačit bota a musíme vyhovující koleje s dostatečnou ubytovací kapacitou neprodleně řešit," uvedl rektor Petr Kopecký. Stavba podle něj bude nákladná a univerzita proto vítá finanční výpomoc kraje i města.

Stavba má vzniknout v místě současných vysokoškolských kolejí Jana Opletala. V lokalitě stavbaři podle Soustružníka zbourají spojující krčky mezi budovami a další nepoužívané zázemí. Na uvolněné ploše pak vzniknou dvě budovy s více než 600 místy a dalším zázemím pro studenty.

Nové ubytovací kapacity pro studenty mají stát přibližně miliardu korun. Z toho zhruba 575 milionů pokrývá dotace z programu ministerstva školství. Po 90 milionech přispěje kraj a město. Zbytek peněz Ostravská univerzita dofinancuje úvěrem z Národní rozvojové banky, který je podpořen i dotací z Evropské komise. Samotná výstavba nových vysokoškolských kolejí by měla začít v roce 2025. Univerzita by je chtěla zprovoznit o dva roky později.

V současnosti má škola se zhruba 10.000 posluchači na kolejích k dispozici asi 500 míst, což je podle Soustružníka jedna z nejnižších ubytovacích kapacit mezi univerzitami. "Rozvoj vysokoškolského vzdělávání je pro nás klíčový. Naší ambicí je, aby se Ostrava stala centrem vzdělávání. Nabídka zajímavých i unikátních studijních oborů může přilákat talenty, je však zapotřebí zabezpečit také odpovídající infrastrukturu,“ uvedl primátor Jan Dohnal (Spolu).

Podle náměstkyně primátora pro školství Andrey Hoffmannové (Piráti) je ubytování na koleji nyní reálné asi jen pro pět procent studentů, přičemž přibližně polovinu tvoří studenti zahraniční. "Výstavba nových kolejí je projektem s prvky sociálního bydlení, nabídne tak řešení bydlení i studentům, kteří si komerční ubytování dovolit nemohou. Současná kapacita kolejí se tak navýší o víc než jednou tolik, nabídne 663 lůžek v nových objektech,“ řekla Hoffmannová.

Podle náměstka hejtmana Jaroslava Kani (ANO) se kraj snaží podporovat nejen střední školy, které zřizuje, ale i vysokého školství. "Snažíme se studentům vytvořit co nejlepší podmínky k tomu, aby se mohli v klidu učit a získávat další dovednosti. Mimochodem od roku 2017 jsme do oblasti školství investovali přes pět miliard korun,“ uvedl Kania.
1 comment
add comment
Subject
Author
Date
Honorar projektanta
Anonym
27.05.24 07:43
show all comments

Related articles