Oprava radnice Prahy 10 ve Vršovické by mohla začít v roce 2022

Publisher
ČTK
03.03.2020 20:55
Czech Republic

Prague


Praha - Kompletní rekonstrukce budovy radnice Prahy 10 ve Vršovické ulici by mohla začít v roce 2022. Městská část si nyní nechává zpracovat projekt oprav. Radnice chce požádat magistrát o půjčku na opravy půl miliardy korun. Na dotaz ČTK to dnes řekla radní Lucie Sedmihradská (Vlasta). Půjčku od magistrátu dnes kritizovala opoziční TOP 09. Budova byla postavena v 70. letech a je ve velmi špatném stavu, v minulosti se zvažovala stavba nové radnice.


Městská část má vybranou projekční kancelář Casua, která projekt opravy zpracovává. Podle radní by měla být stavební dokumentace a finální projekt hotovy na přelomu letošního a příštího roku. "Jakmile to budeme mít, tak vypíšeme výběrové řízení na zhotovitele. Pokud se nic nezadrhne, tak koncem roku 2022 by se mohlo takříkajíc kopnout," řekla Sedmihradská.

Zároveň vedení úřadu řeší, kam na zhruba dva roky přestěhuje z budovy na Vršovické úředníky. Plánuje využít jak prostory ve vlastních domech, tak pronájem od jiných vlastníků. "Nyní hledáme vhodná místa a děláme si průzkum trhu," řekla radní.

Na kolik opravy vyjdou, zatím není jasné. Bude záležet jak na projektu, tak na výsledku tendru na dodavatele. Zaplatit opravy chce radnice z peněz získaných z evropských fondů, z vlastních zdrojů a z půlmiliardové bezúročné půjčky od magistrátu. "Máme dohodu s magistrátem a příslib, že nám peníze poskytne," řekla Sedmihradská.

Půjčku kritizuje opoziční TOP 09. Vadí jí, že si radnice půjčí peníze a zadluží se, aniž by měla hotov projekt a věděla, na kolik oprava vyjde. "Pokud si půjčuji, musím vědět, kolik potřebuji. Nechápeme, proč si městská část půjčuje teď, když nezná žádná data, ceny ani termíny," uvedl zastupitel Tomáš Pek (TOP 09).

Sedmihradská kritiku odmítla. Podle ní by opačný postup rekonstrukci zpozdil. "Víme, že oprava bude finančně náročná a je důležitá mít jistotu jejího financování. Nikde navíc není řečeno, že budeme muset vyčerpat celou částku," řekla.

Minulé vedení Prahy 10 zvažovalo varianty, jak situaci s nevyhovující budovou radnice řešit. Kromě rekonstrukce byl ve hře přesun do nevyužívané strašnické školy. Nakonec městská část předloni v červnu rozhodla o rekonstrukci současné budovy.

V minulosti vznikl také plán postavit novou budovu radnice za odhadovanou cenu 775 milionů korun. Kandidátem na lokalitu byla parcela na Hagiboru. Občanská sdružení a opozice ale projekt odsoudily jako předražený a nakonec z něj sešlo.
0 comments
add comment

Related articles