Oprava krkonošského muzea ve Vrchlabí vyšla zatím na 35 mil. Kč

Publisher
ČTK
08.02.2021 12:40
Czech Republic

Vrchlabí

Vrchlabí – Oprava bývalého kláštera augus- tiniánů ve Vrchlabí, který je sídlem krkonošského muzea, vyšla zatím zhruba na 35 milionů korun. Stavební práce, které zača- ly před rokem, by měly být hotové do konce roku 2021, řekl ČTK mluvčí Správy Krkonošského národního parku (KRNAP) Radek Drahný. Budova bývalého kláštera je zavřená od podzimu 2017, vznikne v ní nové hlavní Návštěvnické centrum KRNAP. Stavební práce zajišťuje společnost Metrostav, která zakázku vyhrála s cenou 109,5 milionu korun bez DPH.


"Práce nabraly zpoždění, a to především s ohledem na kolísání hladiny spodní vody a nutným statickým úpravám a podchycením základů kláštera. Hotová je část přístavby nového vstupu, hrubé rozvody a statické úpravy objektu," řekl ČTK Drahný.

Správa podle něj předpokládá kvůli vícepracím nárůst ceny zhruba o 15 procent, především s ohledem na zajištění statiky objektu.

Na stavební část projektu naváže budování expozice s předpokládaným otevřením pro veřejnost v první polovině roku 2023. Celkové náklady včetně vybudování expozice jsou odhadovány na více než 200 milionů korun. Projekt finančně podpořila EU z Integrovaného regionálního operačního programu (IROP) zaměřeného na podporu muzeí. Evropské dotace mají činit více než 80 procent uznatelných nákladů.

Opravený klášter s novou interaktivní expozicí bude sloužit pro návštěvníky jako reprezentativní vstupní brána Krkonoš. Nové Návštěvnické centrum KRNAP nahradí v minulosti oblíbené expozice Kámen a život a Člověk a hory. Vznikne expozice dokumentující příběh Krkonoš s ohledem na jedinečnou přírodu a soužití přírody a člověka.
0 comments
add comment

Related articles