Oprava hradeckého gymnázia od Gočára začne v červnu

Source
Zdeněk Rychtera
Publisher
ČTK
21.05.2012 18:15
Czech Republic

Hradec Králové

Josef Gočár

Foto: Ester Havlová
Hradec Králové - Rekonstrukce památkově chráněné budovy Gymnázia J. K. Tyla v Hradci Králové by měla začít na začátku června. Měla by trvat rok. Žáci školy, která je s 600 studenty největší svého druhu v regionu, by se do opravené budovy měli vrátit v září 2013. ČTK to dnes řekl mluvčí hejtmanství Imrich Diosegi. Opravu udělá hradecká firma Prima za 67,5 milionu korun bez DPH, což je o 40 procent méně, než kraj původně počítal.

    "Budova po dobu své existence neprošla žádnou zásadní rekonstrukcí, což ji na jedné straně zanechalo architektonicky velmi čistou, ale celý areál již jeví četné známky opotřebení," uvedl hejtmanův náměstek Josef Táborský (ČSSD). Na opravu kraj získal evropskou dotaci z regionálního programu Severovýchod.
    Škola, která byla projektována v roce 1924 architektem Josefem Gočárem, projde kompletní opravou. Ve spolupráci s památkáři by měli stavbaři také odstranit některé pozdější necitlivě provedené stavební úpravy. Budova je spolu s Muzeem východních Čech a labskou elektrárnou Hučák nejvýznamnější stavbou počátku moderní architektury na území hradeckého kraje.
    Studenti gymnázia se od loňského listopadu učí v náhradních prostorách v bývalém Ústavu hluchoněmých na Pospíšilově třídě. Až objekt takzvaného "Hlucháku" studenti opustí, stane se sídlem pro jiné krajské střední školy.
    Výběr stavební firmy pro opravu gymnázia provázely problémy. Původně chtěl kraj loni na podzim vybrat firmu pomocí zúžení počtu soutěžících takzvanou losovačkou. Kvůli podezření ze zmanipulování losování ale kraj soutěž zrušil a vypsal nový tendr bez losování. V prvním tendru se o zakázku ucházelo 13 firem, ve druhém 11. Odhad ceny pro výběrové řízení byl na úrovni 110 milionů korun.
0 comments
add comment

Related articles