Opozice z Prahy 1 chce odvolání proti plánu Penty, Praha to zváží

Publisher
ČTK
29.04.2020 20:40
Czech Republic

Prague

Zaha M. Hadid


Praha - Opoziční strany z Prahy 1 vyzvaly primátora Zdeňka Hřiba (Piráti), aby se město odvolalo proti územnímu rozhodnutí povolujícímu první část velkého projektu skupiny Penta u Masarykova nádraží. Zástupci Pirátů a uskupení Praha 1 Sobě uvedli, že v územním řízení se podle nich objevily sporné postupy a první městská část se odvolat nehodlá. To ČTK potvrdil starosta Petr Hejma (STAN). Hřib v reakci uvedl, že město situaci vyhodnocuje.


Penta chce na pozemcích vybudovat administrativní čtvrť s obchody a restauracemi podle projektu studia zesnulé britské architektky Zahy Hadidové. Vydané rozhodnutí se týká první části projektu na brownfieldu u ulice Na Florenci, kde mají vzniknout dva propojené bloky.

Opozici z Prahy 1 se nelíbí například to, že oznámení o zahájení územního řízení nebylo vyvěšeno na úřední desku, nekonalo se ústní jednání a jako účastníci řízení nebyli uznáni spolky, které se ke stavbě vyjadřují, ani místní obyvatelé. Jenom účastník řízení se přitom může odvolat. Odvolání pak řeší úřad magistrátu, který spadá pod státní správu, nikoliv samosprávu a místní politici nemají na jeho rozhodování ze zákona žádný vliv.

Hlavní město účastníkem řízení je, opoziční zastupitelé první městské části proto vyzvali primátora, aby se magistrát prostřednictvím své organizace Institut plánování a rozvoje (IPR) odvolal. "Tato stavba má totiž potenciál významným způsobem ovlivnit celou Prahu, a to sociálně i ekologicky, zejména pochopitelně stále se vylidňující centrum našeho města," uvedli v otevřeném dopise. Stavba je podle nich v rozporu s městskými zásadami územního rozvoje, s řadou právních předpisů a s veřejným zájmem.

"Aktuálně zjišťujeme, jestli vydané územní rozhodnutí splňuje všechny požadavky města zaslané developerovi skrze IPR, a je nutné prověřit, jestli byla dostatečně vypořádána všechna stanoviska dotčených orgánů," napsal ČTK Hřib. Dodal, že o dalším postupu průběžně jedná s koaličními partnery a jednou z možností je i odvolání ze strany IPR. Primátor však zdůraznil, že město je jenom jedním z účastníků územního řízení a rozhodnutí je v kompetenci úřadů státní správy.

Opozice z Prahy 1 kritizuje fakt, že se proti vydání územního rozhodnutí neplánuje odvolat městská část. Starosta Hejma ČTK řekl, že k odvolání není důvod. "Nemůžeme jako radnice postupovat aktivisticky a bránit výkonu státní správy," řekl. Dodal, že radnice ve spolupráci s magistrátem chce dále ovlivnit podobu dalších částí projektu, kdy směrem k Praze 8 by podle něj mohla Penta kromě kanceláří a obchodů postavit i byty. V první části, která se nachází na brownfieldu u nádraží a magistrály, to však podle jeho názoru smysl nemá. Investor by měl také zajistit co nejlepší úpravu veřejných prostranství, vysadit zeleň a podobně, řekl Hejma

Nové stavby mají podle plánů Penty pokrýt nevyužitou oblast kolem Masarykova nádraží a pokračovat i na druhé straně magistrály směrem k Florenci. Budovy mají být až devítipatrové, ta nejvýraznější podle návrhu studia britské architektky íránského původu Zady Hadidové má fasádou připomínat koleje, které symbolicky skončí přechodem ve strukturu připomínající zlatou věž. Investor slibuje také náměstí, parky a další zeleň a lepší propojení Prahy 1 s oblastí Florence a Karlína. Celkem má projekt podle informací investora zahrnovat až 100.000 metrů čtverečních kancelářských ploch, obchodů, restaurací a kaváren. Stavba má vyjít až na deset miliard korun.
5 comments
add comment
Subject
Author
Date
Výzva primátorovi
Tomáš Vích
29.04.20 10:50
PETICE!
Vích
30.04.20 10:11
výzva panu Víchovi
Miloš Vystrčil
30.04.20 11:02
Petice
Tomas
03.05.20 04:56
Petice a soulad se ZÚR
Vích
03.05.20 07:02
show all comments

Related articles