Penta vypsala soutěž na podobu náměstí u Masarykova nádraží

Publisher
ČTK
30.11.2020 22:15
Zaha M. Hadid


Praha - Společnost Penta Real Estate vypsala architektonickou a urbanistickou soutěž na podobu náměstí u Masarykova nádraží na křížení ulic Havlíčkova, Na Florenci a V Celnici. ČTK to sdělil mluvčí Penty Ivo Mravinac. Nyní prostranství funguje zejména jako parkoviště, což se má změnit. Kolem nádraží firma chce postavit novou čtvrť, stavba prvních dvou budov má podle mluvčího začít v prvním čtvrtletí příštího roku. Projekt kritizují některé instituce a také místní obyvatelé a spolky.


Náklady na úpravu prostranství budou podle Mravinace asi 30 milionů korun, firma na základě dohody z roku 2017 zaplatí polovinu a zbytek bude financovat město. Celkem podle mluvčího společnost do úprav okolí nádraží včetně ulice Na Florenci investuje přes 70 milionů korun.

Soutěž na úpravy náměstí bude dvoukolová a bude otevřená architektonickým studiím i studentům. "První kolo soutěže má uzávěrku 11. ledna příštího roku, vítěze chce Penta Real Estate znát společně s magistrátem a městskou částí Praha 1 do poloviny dubna," sdělil Mravinac. Na novém náměstí mají vzniknout odpočinkové zóny, přibýt stromy a proměnit by se měly i vstupy do stanice metra Náměstí Republiky.

Plánovaný projekt Penty na brownfieldu v okolí nádraží má podle Mravinace pravomocné územní rozhodnutí a začít stavět by se mělo na začátku příštího roku. První dva propojené bloky domů u nádraží mají být převážně administrativní a hotovy mají být v roce 2023. Další stavby za magistrálou směrem na Florenc by pak měly být na základě nedávné dohody s městem alespoň z poloviny určeny k bydlení. Na druhou část projektu podle Mravinace firma vypíše v březnu příštího roku mezinárodní urbanistickou soutěž.

Projekt má řadu kritiků, například opozici v Praze 1, Národní památkový ústav nebo spolky Arnika a Klub Za Starou Prahu. Plánovanou zástavbu kritizoval také Český národní komitét Mezinárodní rady památek a sídel (ICOMOS). Podle něj zástavba neodpovídá závazkům, které pro Prahu vyplývají z mezinárodních smluv o ochraně kulturního dědictví. Veřejný ochránce práv Stanislav Křeček nedávno uvedl, že se z vlastní iniciativy bude zabývat postupem úřadů při povolování stavby.

Návrh nové čtvrti vytvořilo studio zesnulé britské architektky Zahy Hadidové. Budovy mají být až devítipatrové, ta nejvýraznější podle návrhu architektky Hadidové má fasádou připomínat koleje, které skončí přechodem ve strukturu připomínající zlatou věž.
0 comments
add comment

Related articles