Nový ředitel Muzea města Brna by si přál lanovku na Špilberk

Publisher
ČTK
18.08.2021 16:45
Czech Republic

Brno

Brno – Nový ředitel Muzea města Brna Zbyněk Šolc plánuje proměnit hrad Špilberk v živější místo, kam se turisté i Brňané budou rádi vracet za kulturou, zábavou, ale i dobrým jídlem. Chce zapracovat také na dostupnosti hradu. Na Špilberk nejezdí hromadná doprava, lidé musí prudký kopec vyšlapat pěšky. "Za mě by byla ideální lanovka," řekl Šolc v rozhovoru s ČTK.


Šolc v polovině léta nahradil dlouholetého ředitele Pavla Cipriana, který už ve výběrovém řízení svou pozici neobhajoval. Městem zřizované muzeum se kromě hradu Špilberk stará také o vilu Tugendhat, Měnínskou bránu a Arnoldovu vilu.

Myšlenka lanovky na Špilberk není nová, inspirace pochází z pražského Petřína i jiných evropských měst. Lanová dráha by podle Šolce mohla vést od Husovy ulice v historické stopě staré úvozové cesty na Špilberk. Zásahy do terénu by byly minimální, věří Šolc. Lanovku podle něj využijí nejen turisté, ale také Brňané, kteří zejména v létě míří na hrad na koncerty, divadelní představení a další akce. Kulturní nabídku na hradě chce Šolc dále rozvíjet, přidat by se měla i širší nabídka služeb.

Jako novinku hrad brzy nabídne turistickou prohlídku, která návštěvníky zavede nejen do kasemat, ale také na další místa na Špilberku, který založil ve středověku Přemysl Otakar II. a později prodělal řadu přestaveb. Výstavy připravované Muzeem města Brna by podle Šolce měly cílit na širší veřejnost, nejen na odborníky, a využívat moderní muzejní technologie a přístupy.

Hrad Špilberk je nyní podle něj po stavební stránce v nejlepším stavu za desítky let. V době působení předešlého ředitele Cipriana muzeum postupně koordinovalo opravy za stovky milionů korun. Zbývají spíše drobnosti, uvedl Šolc. Stavebním akcím se ale jako ředitel nevyhne. Muzeum plánuje opravy dalších dvou objektů, které má ve své správě, tedy Měnínské brány v centru Brna a Arnoldovy vily v Černých Polích.

Měnínská brána je dlouhodobě uzavřená kvůli špatnému technickému stavu. Dříve tam bývala stálá expozice historických hraček. Šolc ale připomněl, že jde o poslední část brněnského opevnění, po opravách by tedy měla tamní expozice mapovat historii fortifikace a význam zboření hradeb pro urbanistický rozvoj Brna. V Arnoldově vile vznikne Centrum dialogu zaměřené na historii a architekturu 20. a 21. století.

Vila Tugendhat, jediná česká památka moderní architektury zapsaná na seznamu světového dědictví UNESCO, už má rekonstrukci za sebou. Patří k vyhledávaným turistickým cílům, dostat se dovnitř ale není snadné. Prohlídky pro malé skupiny lidí bývají dlouho dopředu rezervované. Podle Šolce jsou limity návštěvnosti dané velikostí objektu a jeho památkovou ochranou, přesto chce vilu více zpřístupňovat při různých menších akcích. Třeba při nedávné muzejní noci se zájemci dostali do zahrady, odkud mohli pozorovat ohňostroj.

"Doufám, že se podaří vilu – samozřejmě s ohledem na její ochranu – více otevírat," řekl Šolc, který v posledních letech působil jako místostarosta Králova Pole za ODS a také vedl Národní centrum divadla a tance ve Valticích na Břeclavsku. Rada města Brna jej jmenovala ředitelem muzea v souladu s návrhem výběrové komise.
0 comments
add comment

Related articles