Nový institut propojí studium techniky a umění

Publisher
ČTK
26.06.2007 17:55
Czech Republic

Prague

Praha - Architektům a scénografům, ale také vědcům bude sloužit nový Institut intermédií, který dnes otevřelo České vysoké učení technické v  Praze (ČVUT). Do projektu, jenž propojí studium technických a uměleckých oborů, jsou zapojeny tři vysoké školy. Pracoviště je provizorně umístěno na Fakultě elektrotechnické ČVUT, později by se mělo přesunout do kina Orlík, řekl dnes novinářům ředitel institutu Roman Berka.
    Cílem institutu je vést studenty, pedagogy a výzkumné pracovníky k mezioborové spolupráci na hranici mezi technikou a uměním. Součástí pracoviště je například experimentální prostor pro světelný design a scénografii vybavený divadelní a výstavnickou technikou.
    "Interiéroví architekti chtějí tento prostor používat pro modelování prostoru jedna ku jedné," uvedl Berka s tím, že tak bude možné v reálném prostředí například vyzkoušet, jak se bude šířit světlo.
    V institutu je také zařízení pro virtuální realitu Cave, v Česku poprvé umístěné na akademické půdě. Člověk, který vstoupí se speciálními brýlemi mezi tři stěny, na které se promítají třeba architektonické vizualizace, si připadá jako ve skutečném prostoru.
    Zařízení však bude sloužit nejen architektům a umělcům, ale má podle Berky také velký výzkumný potenciál, který umožní třeba chemikům pohled na strukturu zevnitř nebo ho bude možné použít ke zkoumání elektromagnetického pole.
    V budoucnu by měl v institutu vzniknout také nový studijní program. Jeho absolventi by se mohli uplatnit například v provozu moderních televizních studií. "Je zapotřebí vytvořit tým lidí, kteří budou univerzální a ve kterém budou odborníci na obě dvě poměrně vzdálené oblasti - umění a techniku," plánuje proděkan elektrotechnické fakulty Pavel Mindl.
    Až se podaří sehnat finanční prostředky, bude zahájena rekonstrukce kina Orlík. Zástupci ČVUT si myslí, že by to mohlo být za několik let.
    Škola dnes také otevřela čtyři nové laboratoře, které získala úpravou prostorů v  trafostanici.
    Využije je pro výuku fyzikálních metod v medicíně a biofyzice a na výzkum jaderné fúze, jedna místnost bude sloužit jako optická laboratoř s úplným zatemněním. ČVUT tak bude moci vyklidit některé prostory Vysoké školy chemicko-technologické, které kvůli nedostatku místa zatím používá.
0 comments
add comment