Na náměstí v Jihlavě budou před sázením nových stromů pracovat archeologové

Publisher
ČTK
10.02.2022 19:20
Czech Republic

Jihlava

MCA atelier


Jihlava - Na historickém náměstí v Jihlavě nechá radnice letos na jaře vysázet pět nových stromů, budou to rychle rostoucí jerlíny japonské. Vytvoří zelený kruh v horní části Masarykova náměstí, mezi mariánským sloupem, kašnou a zastávkou MHD, pod stromy bude posezení. Místo výsadby budou od pondělí zkoumat archeologové. Začíná tím první etapa obnovy náměstí, uvedla radnice v dnešní tiskové zprávě.


Úpravy rozlehlého náměstí by měly být prováděné postupně do roku 2030. Přibývat budou i další stromy. Na Masarykově náměstí jich teď je 58, projekt obnovy počítá s tím, že tam poroste 105 dřevin.

Jerlíny jsou zatím zazimované u správy městských lesů, na náměstí je budou pracovníci sázet v březnu nebo v dubnu. Vytvořit jim musí vhodné podloží. "Protože stromy v městském prostředí trpí nejen nedostatkem vody, ale i nedostatkem půdního vzduchu, budou zasázeny do speciálního substrátu," uvedla Katarína Ruschková z městského odboru životního prostředí. Substrát by měl zadržet vodu, kterou budou jerlíny potřebovat pro svůj růst. Městu se už podle Ruschkové osvědčil u výsadeb ve Vrchlického ulici.

Masarykovo náměstí s rozlohou 3,7 hektaru patří mezi největší v zemi, je součástí městské památkové rezervace. Letošní první etapa jeho úprav bude podle dřívějších údajů radnice stát asi 2,7 milionu korun. Náklady na celou revitalizaci centrální plochy Jihlavy převýší 200 milionů korun, město by na její financování chtělo využít evropské dotace.

Architektonickou soutěž na obnovu Masarykova náměstí vyhrál v roce 2018 pražský MCA atelier. Vítězi město také zadalo zpracování projektové dokumentace. Kromě vytváření odpočinkových míst se zelení by se na náměstí měly nově upravovat například parkovací plochy.
6 comments
add comment
Subject
Author
Date
bourat, pánové radní
Bohuslav Svoboda
10.02.22 10:31
Možná ...
raval
11.02.22 08:04
Ludvar
Ludvar
13.02.22 10:27
Převlečení Prioru
Vích
13.02.22 09:47
Prior
betonář
14.02.22 01:31
show all comments

Related articles