Soutěž na obnovu Masarykova náměstí v Jihlavě vyhrál MCA atelier

Source
Věra Stejskalová
Publisher
ČTK
28.09.2018 20:55
Czech Republic

Jihlava

MCA atelier

Jihlava - Nejlepší návrh na revitalizaci Masarykova náměstí v Jihlavě podle poroty předložil pražský MCA atelier. Na centrální ploše krajského města mimo jiné počítá s vytvořením promenády tvořené dvěma řadami stromů, navrhuje také úpravy kritizovaného obchodního domu ve středu náměstí. Porotci architektonické soutěže vypsané městem hodnotili 12 návrhů, výsledky dnes schválila rada města. Radnice připravuje jejich výstavu, řekla novinářům koordinátorka soutěže Tereza Kafková.

V MCA atelieru jsou zastoupeni architekti Miroslav Cikán a Pavla Melková. "Shoda na tom, že je to vítězný návrh, byla jednoznačná," uvedla Kafková. Masarykovo náměstí s rozlohou 3,7 hektaru patří mezi největší v Česku, je součástí městské památkové rezervace. Odhad ceny navržených úprav veřejných prostranství je 200 milionů korun bez daně. "Náklady jsme měli už v zadání (soutěže)," upřesnila Kafková. Radnice již avizovala, že plánuje změny provádět postupně.

Architektonickou soutěž vyhlásilo město v květnu, přihlášky bylo možné posílat do 10. srpna. Porota zasedla 11. září. Druhou cenu od ní dostala skupina, v níž jsou architekti Miloš Klement, Michal Říčný a Petr Todorov.

Návrh atelieru MCA podle Kafkové zaujal porotu tím, že vychází z řádu, který má náměstí od svého založení. Počet stromů na náměstí by se měl zvýšit asi o třetinu. Odstraněny by měly být lípy u Mariánského sloupu, naopak dvě řady stromů by měly být nově vysázeny v západní části náměstí. Architekti navrhli i úpravy vzhledu obchodního domu (bývalého Prioru), který ale patří soukromému majiteli, včetně nahrazení zásobovací rampy vedoucí do podzemí obchodního domu výtahem. "Primárním cílem soutěže nebylo vyřešit obchodní dům, ale chtěli jsme řešit propojení obchodního domu s náměstím," řekla Kafková.

Parkovacích míst by na náměstí mělo zůstat okolo 220. Parkoviště ale měla být nově upravena tak, aby bylo možné jejich plochu příležitostně využít i pro pořádání různých akcí.
0 comments
add comment

Related articles