Muzeum Josefa Hoffmanna nabízí v nové expozici pohled na jeho tvorbu

Publisher
ČTK
06.12.2022 18:35
Josef Hoffmann

Brtnice u Jihlavy - Muzeum Josefa Hoffmanna od dneška představuje Hoffmannovu designérskou a architektonickou tvorbu v nové stálé expozici nazvané Posel krásy. Podle jednoho z kurátorů Rostislava Koryčánka má návštěvníkům lépe zprostředkovat to, kým Hoffmann byl. Propojuje jeho rodný dům se zahradou osazenou novými herními prvky, při jejichž tvorbě dbali tvůrci na ekologii i inovativní postupy.


"Chceme, aby návštěvník vnímal celý rodný dům jako komplex, že to není jenom samotný dům a výstavní patro, ale že je to i zahrada, stodola. Proto se zde odehrává dnešní workshop. Přizvali jsme designérské duo Eduarda Herrmanna a Matěje Coufala," řekl Koryčánek.

Dvojice navrhla hrací systém, který nazvala dobrodružné hřiště. Původně měli designéři v tom, co pro muzeum vytvoří, zcela volné ruce. Usilovali ale o něco užitečného, nejen dekorativního. "Rozhodli jsme se k tomu přistoupit dost radikálně. Je to všechno materiál z druhé ruky, není tam nic nového kromě 20 karabin, které se ale dají samozřejmě použít znovu. Přistoupili jsme k tomu ještě tak radikálně, že jsme si nic nenechali poslat kurýrem, žádnou dopravou, všechno jsme hledali v okolí Prahy nebo po Praze a pro všechno jsme si jeli MHD nebo na kole," řekl Herrmann. Na část prvků byly použité velkoobjemové vaky.

Hřiště je možné lehce složit tak, aby nerušilo prostor zahrady. Děti si s ním dnes hrály poprvé, podle tvůrců je hřiště variabilní, nechává prostor fantazii a jeho využití lze volně obměňovat. Součástí programu pro děti byl v knihovně muzea workshop, při němž se měly děti nechat inspirovat Hoffmannovou tvorbou. Jejich návrhy Herrmann s Coufalem graficky zpracují a do jara včlení do hracích prvků.

Hoffmann byl podle Koryčánka významnou osobností architektury začátku 20. století. Stěžejním bodem jeho kariéry bylo založení uměleckořemeslných dílen Wiener Werkstätte, které měly v době své největší slávy pobočky i v Berlíně nebo New Yorku. Postihovaly sice potřeby nejvyšších společenských vrstev, představovaly ale principy, jejichž uplatnění se ve společnosti rozšířilo. Inspirující dokáže být Hoffmann i pro současné tvůrce. Dokládají to práce Esther Stockerové, Jana Plecháčka nebo Jakuba Polanky, které jsou součástí nové expozice.

Rodný dům Josefa Hoffmanna je v majetku města Brtnice. Od roku 2006 ho spravuje Moravská galerie v Brně. Dům je společným pracovištěm galerie a vídeňského Muzea užitého umění. Za Moravskou galerii byl kurátorem nové expozice Koryčánek, za vídeňské muzeum se na ní podílel Rainald Franz.

Muzeum Josefa Hoffmanna je v prosinci přístupné o víkendech, v letních měsících je otevřené denně kromě pondělí.

Hoffmann se v Brtnici narodil v roce 1870. Architekturu studoval na vídeňské akademii u Karla von Hasenauera a Otto Wagnera. V roce 1897 se podílel s Gustavem Klimtem a dalšími umělci na založení Sdružení výtvarných umělců Rakouska - Secession. Zasáhl téměř do všech oborů uměleckého řemesla: navrhoval sklo, porcelán, kovy, šperky, nábytek a vzoroval kolekce textilií. Zemřel ve Vídni v roce 1956.
0 comments
add comment

Related articles