V Brtnici byl pokřtěn průvodce po Hoffmannových stavbách

Publisher
ČTK
29.09.2010 15:45
Josef Hoffmann

Sanatorium Purkersdorf, 1903
Brtnice (Jihlavsko) - Výročí 140 let od narození architekta a tvůrce moderního designu Josefa Hoffmanna si dnes připomněli účastníci setkání v  Brtnici na Jihlavsku. Součástí setkání bylo sázení květin na záhoně u  Hoffmannova rodného domu a křest průvodce po architektových stavbách ve střední Evropě.
    "Kniha o Hoffmannových stavbách je unikátní tím, že je to praktická příručka a skutečný průvodce," řekla ČTK zástupkyně ředitele Moravské galerie v Brně Kateřina Tlachová. Publikace obsahuje v češtině, angličtině a němčině popisy 39 staveb v několika středoevropských zemích, odborné komentáře, dobové a současné fotografie, mapku a GPS souřadnice.
    "Zájemce může vyrazit s autem a navigací na výlet po Hoffmannových stavbách. Díky trojjazyčnosti má kniha široký záběr na evropské publikum," uvedla Tlachová. V  knize jsou popsány také nově objevené budovy na Slovensku a v Rumunsku, které zatím nejsou obecně známé.
    Osázení květinového záhonu směřuje k  navrácení původní podoby části zahrady Hoffmannova domu. Architekt kromě staveb navrhoval také nábytek a vnitřní vybavení, ale zaměřoval se i na zahrady, kterými dotvářel atmosféru budov. Ve svém rodném domě si navrhl zahradu osázenou kvetoucími trvalkami. "Cílem experimentu je pestrý květinový záhon, ve kterém pokvetou květiny od jara do podzimu," dodala Tlachová.
    Při dnešním setkání byl slavnostně zakončen projekt s názvem "Architektura a interiérový design ve střední Evropě na počátku 20. století. Josef Hoffmann a Dušan Jurkovič." Jeho cílem bylo zpracovat a představit zmíněné téma na příkladech dvou předních architektů zabývajících se interiérem. Projekt Moravské galerie v  Brně a Muzea užitého umění ve Vídni získal grant z programu Evropské unie Culture.
    Moravská galerie se společně s Muzeem užitého umění ve Vídni zabývá Hoffmannovým odkazem dlouhodobě. "Připravujeme velkou monografickou výstavu věnovanou Hoffmannovi v Brně v roce 2012. Měla by ji rovněž podpořit evropská dotace," dodala Tlachová.
    Brtnický rodák Josef Hoffmann (1870 až 1956) svou prací zásadně ovlivnil vývoj architektury a designu 20. století. Architekturu studoval na vídeňské akademii u Karla von Hasenauera a Otto Wagnera. V roce 1897 se podílel s Gustavem Klimtem a dalšími umělci na založení Sdružení výtvarných umělců Rakouska - Secession.
    Stěžejním bodem Hoffmannovy kariéry bylo založení uměleckořemeslných dílen Wiener Werkstätte v  roce 1903. Architekt zasáhl téměř do všech oborů uměleckého řemesla: navrhoval sklo, porcelán, kovy, šperky, nábytek a vzoroval kolekce textilií.

Vila Skywa-Primavesi, Vídeň, 1913-15
0 comments
add comment

Related articles