Muzeum a architekti podepsali smlouvu na památník v Letech

Publisher
ČTK
07.01.2021 22:15
Terra Florida v.o.s.
Ateliér Světlík


Brno – Ředitelka Muzea romské kultury v Brně Jana Horváthová podepsala smlouvu s autory vítězného návrhu na podobu památníku romského holokaustu v Letech na Písecku. Nyní budou vypracovávat projektovou dokumentaci, s otevřením památníku se počítá v květnu 2023, řekla dnes ČTK Horváthová. Stavba má stát 31,5 milionu korun, na další miliony přijde vybavení a expozice. Podle Horváthové by však bylo potřeba na stavbu dalších alespoň deset milionů, které se bude muzeum snažit získat.


V místě byl za druhé světové války koncentrační tábor pro Romy. Později tam vznikl vepřín. Stát ho v roce 2018 odkoupil za 450 milionů od firmy Agpi, která tam měla 13.000 prasat. Na demolici vepřína dal stát 110 milionů korun.

Vítězem soutěže na podobu památníku Lety – Památník holokaustu Romů a Sintů v Čechách se stal návrh Atelieru Terra Florida a Atelieru Světlík. Se zástupci vítězů Horváthová podepsala v Praze smlouvu. Na stavbu je částka 31,5 milionu korun, přičemž 25,5 milionu půjde z norských fondů a šest milionů ze státního rozpočtu. "Budeme ale hledat další prostředky na stavbu, protože částka je extrémně nízká. Architekti jsou stateční, že do toho šli. Potřebovali bychom tak dalších deset milionů. I když bychom je nezískali, postavíme to za omezený budget," řekla Horváthová. Peníze chce shánět u státu, který je zřizovatelem muzea, ale i u nadací a v zahraničí.

Táborem v Letech podle historiků od srpna 1942 do května 1943 prošlo 1308 Romů, mužů, žen i dětí, 327 z nich v něm zemřelo a přes pět set skončilo v Osvětimi.
0 comments
add comment

Related articles