Knihovna v Brně vystaví návrhy na podobu památníku Lety


Brno - Moravská zemská knihovna v Brně představí od úterý všech 41 návrhů na podobu budoucího Památníku holokaustu Romů a Sintů, který vznikne v Letech na Písecku. V tiskové zprávě to dnes uvedla Alica Sigmund Heráková, mluvčí Muzea romské kultury, které památník vybuduje. Hotový by měl být podle původních odhadů v roce 2023 v místě, kde býval za války romský koncentrační tábor. Výstava návrhů bude k vidění do 18. října.


Vernisáž bude v 17:00, partnerem je právě Moravská zemská knihovna. Vystaveny budou návrhy na podobu památníku, které přišly do architektonické soutěže. "Prezentuje všech 41 návrhů, které do soutěže přišly z celého světa. Zvláštní pozornost pak věnujeme sedmi nejlépe hodnoceným návrhům z druhého kola," uvedla ředitelka Muzea romské kultury Jana Horváthová. Na vernisáži budou i autoři vítězných návrhů. Součástí bude také křest nového katalogu, který návrhy představí v českém i anglickém jazyce.

Tábor stával v místě, kde za komunistického režimu v 70. letech minulého století vznikl vepřín. Předloni stát vepřín za 450 milionů korun odkoupil od společnosti Agpi, která tam tehdy měla 13.000 prasat. Muzeum má v plánu vepřín zbourat, práce ale odložilo na rok 2021.

Předpokládané náklady na výstavbu památníku jsou 31,5 milionu korun. Většina bude hrazená z dotací. Porota posuzovala 41 prací, vybrala sedm finalistů. Zvítězil návrh Atelieru Terra Florida a Atelieru Světlík.

"Nový památník a expozice by měly uctít památku obětí holokaustu Romů a Sintů, připomínat, informovat, vzdělávat a podnítit diskusi o minulosti, ale zároveň o současné společenské situaci a zabývat se i tématy diskriminace menšin a lidských práv," uvedla Sigmund Heráková.

Táborem v Letech podle historiků od srpna 1942 do května 1943 prošlo 1308 Romů, mužů, žen i dětí, 327 z nich v něm zemřelo a přes pět set skončilo v Osvětimi.
0 comments
add comment

Related articles