Litomyšl bude jednat se třemi zájemci o vilu Klára

Publisher
ČTK
03.07.2023 14:50
Czech Republic

Litomyšl

Litomyšl - Litomyšl bude jednat se třemi zájemci o vilu Klára, pro kterou město nemá uplatnění a na opravy mu chybí peníze. V novém zadávacím řízení se jich přihlásilo pět, dva však nesplnili podmínky, například neuvedli nabídkovou cenu. S ostatními chce vedení města jejich záměry podrobněji probrat, řekl ČTK starosta Daniel Brýdl (Generace 89).


"Jeden tam chce zdravotnické středisko, druhý ubytování s fyzioterapií a třetí školu s komunitním místem a kavárnou. Všichni jsou víceméně místní, jeden se účastnil už minulé soutěže," uvedl Brýdl. Podle něj bude hlavním hodnotícím kritériem záměr využití budovy. Tři zájemci, kteří postoupili do druhého kola, se vzájemně blíží cenou, nabídli od sedmi do osmi milionů korun.

Vedení Litomyšle plánuje schůzky s jednotlivými investory, během nichž by se měly odstranit nejasnosti a případně zpřesnit představy města. Následně by zájemci měli zpracovat vizualizace a studie využití objektu. Finální rozhodnutí letos zřejmě nepadne.

Vilu Klára chtělo město prodat už v loňském roce, žádný z návrhů dvou investorů ale mezi zastupiteli nezískal podporu. V minulé soutěži radnice určila jednotnou prodejní cenu šest milionů korun, hlavním hlediskem výběru bylo budoucí využití, přínos pro obyvatele a respektování historického rázu místa v blízkosti zámku.

Zájem vloni projevila místní společnost Kubík, která provozuje hlavně maloobchody a velkoobchody s potravinami a textilem. Za objekt nabídla 11 milionů korun, firma sídlí vedle vily v takzvaném novém pivovaru. Chtěla spojit oba areály a vybudovat zážitkový kongresový hotel s wellness, pivovarem, ve vile by byl částečně lázeňský provoz a ubytování a velké podzemní parkoviště. Slibovala také vytvoření 78 pracovních míst. Proti prodeji společnosti Kubík vznikla petice. Autoři Petice za záchranu genia loci zámeckého návrší v Litomyšli považují plán firmy za nepřiměřeně ambiciózní a riskantní. Vadí jim také, že by byl blízko renesančního zámku.

Druzí zájemci, manželé Kučerovi, chtěli vybudovat z vily komunitní centrum s kavárnou a dílnou pro seniory. Uvažovali také o spolupráci s Fakultou restaurování Univerzity Pardubice, která ve městě sídlí a potřebuje ubytovat zahraniční studenty, případně o dalším pronájmu. Za budovu byli ochotni zaplatit šest milionů korun.

Napodruhé jsou podmínky soutěže volnější. Budoucí uživatel může vilu upravit s ohledem na územní plán a vazby na okolní soubory a objekty zámku s pivovarem a klášterními zahradami, které tvoří jeden urbanistický a architektonický celek. Nemůže změnit výšku budovy. Město klade důraz na kvalitní architekturu a požaduje také vytvoření adekvátních parkovacích kapacit. Kromě prodeje může být budova také pronajata.

Litomyšl získala budovu v roce 2020 za pět milionů korun od Pardubického kraje. Do roku 2018 v ní sídlila léčebna dlouhodobě nemocných, objekt byl ale ve špatném stavu a hejtmanství léčebnu přestěhovalo do areálu Litomyšlské nemocnice.

Vila z roku 1895 je v novorenesančním slohu, dal si ji postavit sládek Karel Sedlák z Litomyšle. Od roku 1929 byla Domovem svaté Kláry ve správě řádu Karla Boromejského, spolku ji Sedlák daroval. Od roku 1949 byla majetkem státu. Oddělení pro dlouhodobě nemocné tam bylo od roku 1974.
0 comments
add comment

Related articles