Lidé v Ostravě se mohou vyjádřit k podobě důležité městské třídy

Publisher
ČTK
02.02.2022 15:10
Czech Republic

Ostrava

Ostrava – Ostravský Městský ateliér prostorového plá- nování a architektury (MAPPA), který chystá koncepci proměny městské třídy 28. října-Opavská chce do příprav zapojit i veřejnost. Do 20. března mohou zájemci vyplnit takzvanou pocitovou mapu a do interaktivního on-line dotazníku tak zaznamenat, jak současný stav městské třídy vnímají. ČTK to za ateliér sdělila Zuzana Kotyzová.

Ulice 28. října a Opavská dohromady tvoří jednu z hlavních městských tepen, která začíná u tanku v blízkosti Sýkorova mostu ve Slezské Ostravě a končí u hypermarketu Globus v Porubě. Městská třída je dlouhá zhruba 12 kilometrů a v jejím okolí bydlí přibližně 100.000 lidí, tedy asi třetina obyvatel města. Další tisíce lidí se na ní denně pohybují.

"Kvalita veřejného prostoru zde však neodpovídá tomu, kolik lidí v něm žije a každý den jím proudí. Problémů je celá řada. Kvalitní architekturu zakrývá množství nevkusné reklamy, veřejný prostor hyzdí neudržovaná zeleň a rozbitý mobiliář. Na mnoha místech městská třída nenabízí férově rozdělený prostor bezpečný pro všechny, kteří se v něm pohybují. To chce město Ostrava začít měnit," uvedla urbanistka ateliéru MAPPA Zuzana Paclová.

Ateliér proto pracuje na koncepci, která má určit směr pro budoucí postupné změny ulice, z níž se má stát plno- hodnotná městská třída. "Koncepce popíše, jak se má třída proměnit, aby se z ní stala výkladní skříň města. Prostor, který bude občanům dobře sloužit. Bude myslet na velké změny, jako jsou přestavby křižovatek nebo vznik nových náměstí, ale i na detaily veřejného prostoru. Stanoví například vhodné typy dlažby, laviček nebo způsoby výsadby zeleně. Koncepce poslouží vedení města jako ucelený podklad pro rozhodování o klíčových změnách či investicích," upřesnila Kotyzová.

Náměstkyně primátora Zuzana Bajgarová považuje za zásadní problém i to, že lidé obecně vnímají obě ulice hlavně jako tranzitní komunikaci, nikoli jako ulici městského charakteru. "V jejím okolí přitom žije velké množství lidí, další tisíce ji pravidelně využívají, sídlí zde důležité městské instituce. To vše ukazuje, jak významná je, a že jedině koncepční přístup k ní může přinést její skutečný rozvoj,“ míní Bajgarová.

Své postoje může veřejnost vyjádřit prostřednictví pocitové mapy na webové adrese www.pocitovemapy.cz/ mapujememestskoutridu. Pomocí barevných bodů mohou lidé označit a okomentovat problematická i hodnotná místa ulice a blízkého okolí. Například, kde se cítí bezpečně, kde jim chybí lavička či strom nebo kde je často nepořádek. Získané informace budou dalším podkladem pro připravovanou koncepci.
0 comments
add comment

Related articles