IPR opraví své sídlo, důvodem je velmi špatný stav budov

Publisher
ČTK
03.01.2019 08:55
Czech Republic

Prague

Karel Prager

Praha - Pražský Institut plánování a rozvoje (IPR) zrekonstruuje své sídlo v areálu Emauz. Důvodem je špatný stav budov, které mají mimo jiné problémy se statikou a zatéká do jejich konstrukce. ČTK to sdělil mluvčí IPR Marek Vácha. Cena za opravu by se měla pohybovat v řádu stovek milionů korun. Kdy oprava začne, zatím nebylo určeno. Kromě rekonstrukce budov se má proměnit i jejich okolí.


Budovy magistrát svěřil IPR od letošního 1. ledna. Jejich autorem je architekt Karel Prager. IPR má na starosti územní plánování ve městě.

"Dnes jsou 'kostky' v žalostném stavu. Byl použit závěsný konstrukční systém, který nevyhovuje dnešním normám. Vzhledem k tomu, že do konstrukcí zatéká, může být situace ještě horší, než se jeví," uvedl Vácha.

IPR nejdříve nechá posoudit stav budov a dalších prvků v celém areálu. "Od nich se bude odvíjet cena a složitost, a tedy časová náročnost celé rekonstrukce. Prioritou pro IPR bude vyřešení problematické statiky a citlivá rekonstrukce zachovávající architektonické kvality budov," uvedl Vácha.

Magistrát, který původně rekonstrukci začal připravovat, plánoval do budov investovat až jednu miliardu. IPR, který má nyní budovy svěřeny, podle Váchy prověří, zda je třeba vynaložit tak vysokou částku. "Budeme prověřovat potřebu a účelnost takto velkoryse pojaté rekonstrukce. Předpokládám, že se vrátíme ke střídmější variantě. V roce 2008 byla zpracována projektová dokumentace s rozpočtem asi 300 milionů," uvedl.

Institut podal žádost o podporu z evropských fondů, z nichž by mohl získat až 200 milionů. Letos by měl podle předběžných plánů IPR vybrat zhotovitele stavby a se samotnou opravou předběžně počítá v roce 2020.

IPR chystá proměnu i venkovního areálu, který se stane pobytovým a meditačním veřejným prostorem propojeným se zahradami sousedního benediktinského opatství. Cílem má být především odstranit bariéry, kvůli kterým nyní lidé areál nenavštěvují. Zmizí proto například plot, který klášter a sídlo IPR odděluje od Vyšehradské ulice.

Autorem budov je architekt Karel Prager, který je autorem například budovy bývalého Federálního shromáždění. Budovy byly postaveny na konci 60. let ve stylu takzvaného brutalismu.
0 comments
add comment

Related articles