IPR odřeže mříže mezi sochami směrem do Vyšehradské ulice

Publisher
ČTK
30.04.2019 16:25
Czech Republic

Prague

Karel Prager

Praha - Pražský Institut plánování a rozvoje (IPR) dnes v 18:00 nechá ve svém areálu v Emauzích odstranit mříže směrem do Vyšehradské ulice. Sousoší, která jsou mezi mřížemi, nechá následně zrestaurovat. ČTK to dnes řekl ředitel IPR Ondřej Boháč. Do budoucna zmizí z okolí budov také další ploty a areál se otevře lidem. V budoucnu bude IPR rekonstruovat i samotné budovy od architekta Karla Pragera.


Mříže se mezi sochařskými díly od Miloslava Chlupáče objevily v roce 2008, vytvořily tak jakýsi plot a uzavřely areál. Na díle spolupracoval Chlupáč s architektem Pragerem. Jakmile budou mříže odstraněny, IPR začne hledat restaurátory, kteří sousoší opraví. Přesné náklady nejsou známy.

Podle Boháče mají v budoucnu zmizet z areálu i další bariéry a měl by být průchozí. To se týká například plotů, které jsou okolo budov směrem do Podskalí a do ulice Na Moráni.

Oprava čeká také tři Pragerovy budovy, ve kterých IPR sídlí. Ty mají mimo jiné problémy se statikou a zatéká do jejich konstrukce. IPR nechá nejprve posoudit stav budov a od výsledku zkoumání se bude odvíjet cena a složitost oprav. Cena opravy by se nicméně měla pohybovat v řádu stovek milionů korun. Kdy oprava začne, zatím nebylo určeno. Budovy z konce 60. let minulého století magistrát svěřil IPR od letošního 1. ledna.

IPR je městskou institucí, která se zabývá územním plánováním a urbanismem. Mimo jiné připravuje nový pražský územní plán. Podobnou organizaci mělo město od roku 1920, kdy vznikla Státní regulační komise pro Prahu a okolí. Od roku 1961 do roku 1994 existoval takzvaný Útvar hlavního architekta, na který navázal Útvar rozvoje města. Ten se v roce 2014 změnil na současný IPR. Jeho roční rozpočet je asi 300 milionů Kč.
0 comments
add comment

Related articles