Opravu sídla pražských plánovačů zdržely námitky, mohla by začít příští rok

Publisher
ČTK
08.02.2023 21:05
Czech Republic

Prague

Karel Prager

Praha - Plánovanou rekonstrukci sídla pražského Institutu plánování a rozvoje (IPR) v areálu Emauz za zhruba 1,16 miliardy korun zdržely námitky účastníků tendru u Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Vyplývá to z dokumentu, který v pondělí projednali radní. Podle ředitele IPR Ondřeje Boháče by v případě, že úřad tendr potvrdí, mohly práce začít v příštím roce. IPR je městskou organizací, která má na starosti městské plánování.


Důvodem oprav tří architektonicky cenných budov od architekta Karla Pragera je jejich špatný stav. Objekty mají problémy se statikou a zatéká do nich. "Všechny posudky říkají, že budovy jsou za hranicí životnosti a s každým dalším rokem bude rekonstrukce nákladnější," řekl Boháč ČTK. "Kdybychom to soutěžili dneska, tak je odhad, že by cena byla o 30 procent dražší," dodal.

Do loňského tendru se podle informací města přihlásily dvě stavební společnosti, zároveň však dorazily dvě námitky zpochybňující zadání soutěže. IPR námitky odmítl a firmy se následně obrátily na ÚOHS.

Tendr byl koncipován takzvanou metodou design and build, kdy stejná firma zpracuje projekt a ujme se i stavebních prací. Pokud antimonopolní úřad rozhodne ve prospěch institutu, bude podle Boháče následovat zhruba rok projekčních prací a poté zahájení oprav. Město podle informací pro radní očekává, že úřad by ve věci mohl rozhodnout do konce května.

O rekonstrukci rozhodlo vedení města loni v dubnu, podle původního harmonogramu měly první práce začít letos na podzim. Při opravách mají být opraveny střecha, fasáda a izolace budovy. Zrekonstruovány budou i vnitřní prostory včetně nového pracovního uspořádání kanceláří a zasedacích místností. Součástí prací je rovněž úprava venkovních prostor mezi budovami, kde vznikne park.

Tři administrativní budovy přezdívané Pragerovy kostky vznikly na zahradě Emauzského kláštera na přelomu 60. a 70. let minulého století. Po dokončení v nich bylo sídlo Projektového ústavu výstavby Prahy, kde působil i autor jejich návrhu či například budovy bývalého Federálního shromáždění Karel Prager. IPR v areálu sídlí od roku 2013, v roce 2017 v jedné z budov zřídil Centrum architektury a městského plánování (CAMP) určené pro veřejnost.
0 comments
add comment

Related articles