Investice do oprav pevnosti Dobrošov stoupnou o 3 mil. na 97 mil.

Source
Tomáš Kučera
Publisher
ČTK
26.03.2018 14:40
Czech Republic

Hradec Králové

Hradec Králové - Investice do oprav předválečné pevnosti Dobrošov na Náchodsku bude oproti původnímu odhadu o přibližně tři miliony korun vyšší, tedy asi 97 milionů. Navýšení dnes schválili krajští zastupitelé. Investice vzrostla kvůli loňskému vypracování podrobnější projektové dokumentace.


"Loni se zrealizovala prováděcí projektová dokumentace, která upravovala i jednotlivé expozice,"
uvedla k navýšení nákladů náměstkyně hejtmana Martina Berdychová (Starostové a Východočeši).

Kraj začne s opravou historického komplexu staveb asi letos v červnu. Většina prostředků bude použita na stavební práce a zhruba 20 milionů na pořízení expozice a vybavení návštěvnického centra. Zhruba 90 procent nákladů pokryje dotace z fondů Evropské unie.

Kraj už také schválil vypsání soutěže na dodavatele stavebních prací. Práce se budou týkat komplexu krytů a podzemních chodeb, vstupní haly a sálů s expozicemi. Rekonstrukce čeká i zázemí pro zaměstnance, příjezdová cesta a parkoviště.

Hradecký kraj pevnost Dobrošov získal bezplatně od armády v roce 2015, prohlídky pro návštěvníky v ní zajišťuje náchodské muzeum. Pevnost, kterou ročně navštíví kolem 30.000 lidí, je od konce listopadu do konce března přístupná jen na objednání, kvůli hnízdícím netopýrům je počet návštěvníků omezený. Podzemím pevnosti vede v sezoně jedna prohlídková trasa, mimořádně bývá přístupný i objekt Jeřáb.

Dobrošovská pevnost vznikla, aby společně s dalším pohraničním opevněním chránila republiku proti rozpínajícímu se nacistickému Německu. Do uzavření Mnichovské dohody o odstoupení pohraničních území Československa Německu v září 1938 ale nebyla dokončena.
0 comments
add comment

Related articles