Hradecký kraj zahájí opravu pevnosti Dobrošov

Source
Jakub Sochor
Publisher
ČTK
10.01.2017 14:35
Hradec Králové/Dobrošov - Hradecký kraj zahájí opravu a výstavbu nového návštěvnického centra u pevnosti Dobrošov na Náchodsku zhruba za 90 milionů korun. Kraj uspěl se žádostí o dotaci, řekla dnes náměstkyně hejtmana Martina Berdychová (Starostové a Východočeši).


"Dostali jsme zprávu, že náš projekt byl vybraný k podpoře. My jsme v tuto chvíli dali pokyn k dopracování projektové dokumentace,"
řekla Berdychová. Projekt počítá s opravou tří podzemních sálů, schodiště a výtahu. Opravené by měly být také některé pevnostní objekty na povrchu. Návštěvnické centrum by mělo nabídnout sociální zázemí, občerstvení a přednáškový sál.

Dobrošovská pevnost je od konce listopadu do konce března přístupná jen na objednání, kvůli hnízdícím netopýrům je počet návštěvníků omezený, řekl dnes správce pevnosti Richard Švanda. Podzemím pevnosti vede v sezoně jedna prohlídková trasa, mimořádně bývá přístupný také objekt Jeřáb. V minulých letech si objekt prohlédlo na 25.000 lidí ročně. "Loňská návštěvnost byla vyšší, přišlo 28.300 zájemců," řekl Švanda.

Hradecký kraj pevnost Dobrošov získal bezplatně od armády, prohlídky pro návštěvníky v ní zajišťuje náchodské muzeum. Dobrošovská pevnost vznikla, aby společně s dalším pohraničním opevněním chránila republiku proti rozpínajícímu se nacistickému Německu. V době protektorátu byla pevnost uzavřena a po roce 1945 byla opuštěna až do 60. let. První návštěvníci do pevnosti vstoupili 1. května 1969.
0 comments
add comment

Related articles