Dvě památky z Vysočiny usilují o Cenu NPÚ Patrimonium pro futuro

Publisher
ČTK
13.05.2016 16:10
Czech Republic

Telč

Jan Blažej Santini-Aichel

Telč - Kompletní obnova klášterního kostela Narození Panny Marie v Želivi a obnova tvrze s hospodářským dvorem v Sudkově Dole u Pacova byly za Kraj Vysočina nominovány na Cenu Národního památkového ústavu (NPÚ) Patrimonium pro futuro. Oba objekty jsou nominovány v kategorii obnova památky a restaurování. Cenu vyhlašuje Národní památkový ústav letos třetím rokem. Výsledky budou oznámeny 21. září. ČTK to dnes oznámila mluvčí pracoviště NPÚ v Telči Ilona Ampapová.

"Smyslem ceny je upozornit na pozitivní příklady a příběhy v oblasti památkové péče, ukázat, co se povedlo, a ocenit ty, kteří se o to zasloužili," uvedla mluvčí. Celostátní ocenění je rozděleno do čtyř kategorií, a to obnova památky a restaurování, objev nebo nález roku, prezentace hodnot a záchrana památky.

Současná podoba kostela Narození Panny Marie v areálu národní kulturní památky želivského kláštera je dílem Jana Blažeje Santiniho-Eichela. Vznikl po roce 1714. Stavba patří k výjimečným realizacím tohoto architekta v Kraji Vysočina. Také její mobiliář, převážně z doby vrcholného baroka, sestává z památkově hodnotných prvků vysoké uměleckořemeslné a umělecké úrovně.

Stavební obnova kostela spočívala především v sanaci statického narušení stavby, bylo nutné posílit i barokní konstrukci krovu. Opravy se dočkaly omítky vnějšího pláště i interiéru, nový nátěr dostala fasáda kostela i vnitřní prostory. Pracovalo se souběžně se s celkovou obnovou mobiliáře kostela a dvojích varhan.

Tvrz a hospodářský dvůr v Sudkově Dole u Pacova je zachovalým souborem budov a archeologických nálezů, které představují typický vývoj sídla nižší šlechty od středověku až po 20. století. Celý areál utváří společně s tvrzí z přelomu 15. a 16. století obytný objekt a hospodářské budovy z doby kolem poloviny 19. století. Nejhodnotnější stavbou je pozdně gotická věžová tvrz.

Tvrz má kompletně obnovenou střechu. Oprava omítek a vyspárování zdiva se uskutečnila středověkou vápennou technologií. Díky vstřícnosti majitelů zůstává starobylá tvrz celoročně volně a zdarma přístupná veřejnosti.
0 comments
add comment

Related articles