NPÚ ocenil záchranu dřevěnky v Úpici i Památníku Tomáše Bati

Publisher
ČTK
02.10.2019 17:50
Czech Republic

Karlovy Vary


Jablonné v Podještědí - Záchrana dřevěnky v Úpici nebo obnova Památníku Tomáše Bati ve Zlíně jsou jen dva z počinů, které dnes na zámku Lemberk na Liberecku ocenil Národní památkový ústav (NPÚ). Ceny Patrimonium pro futuro uděloval už pošesté. Porota vybírala z 24 uchazečů ve čtyřech kategoriích, udělena byla tři zvláštní ocenění generální ředitelky NPÚ, ocenění za celoživotní přínos pro osobnost památkové péče a cena veřejnosti Památky děkují.


"Posláním Ceny Patrimonium pro futuro je vyzdvihnout zásluhy a pozitivní příklady v oblasti památkové péče, upozornit na příběhy, které se za těmito památkami skrývají, a zejména ocenit a poděkovat těm, kteří se o to přičinili. Všech 24 nominovaných počinů je nadstandardně zdařilých a my věříme, že díky Ceně Patrimonium pro futuro se o těchto projektech a jejich iniciátorech dozví nejen odborná, ale i široká veřejnost," řekla dnes generální ředitelka NPÚ Naďa Goryczková.

Ocenění symbolizované bronzovou medailí bylo uděleno odbornou porotou ve čtyřech kategoriích. Za obnovu Památníku Tomáše Bati ve Zlíně byl oceněn autor projektu Petr Všetečka a město Zlín. Římskokatolická farnost Těrlicko a restaurátorky Romana Balcarová a Lenka Helfertová převzaly ocenění za objev pozdně gotické deskové malby Madony z Těrlicka. V kategorii prezentace hodnot zvítězila skupina odborníků za projekt Historie v terénu - Litvínovsko a město Úpice si odneslo ocenění za záchranu roubeného domu z počátku 17. století.

Ocenění pro osobnost památkové péče za celoživotní přínos v péči o kulturní dědictví převzal akademický sochař Andrej Šumbera. Zvláštní cenou ředitelky NPÚ byla oceněna městská část Praha 7 za celkovou obnovu vodárenské věže na Letné, obec Štědrá za obnovu zámku Štědrá a město Jaroměř za obnovu mostu Dr. Miroslava Tyrše. Cenu Památky děkují, o jejímž laureátovi rozhodovala veřejnost v internetovém hlasování, získalo město Polička za restaurování mariánského sloupu.
0 comments
add comment

Related articles