Cena za nádraží v Brně se zdá Babišovi vysoká, chtěl informace

Source
Jan Tomandl
Publisher
ČTK
02.05.2018 21:00
Czech Republic

Brno

Brno - Předpokládaná cena nového brněnského železničního nádraží, kolem 45 miliard korun podle zvolené varianty, se premiérovi v demisi Andreji Babišovi (ANO) zdá vysoká. Vyžádal si další informace. Kdy vláda rozhodne o umístění nádraží, nelze předjímat, řekl dnes novinářům v Brně, kam přijel s některými ministry vlakem. Podle Babiše se však už na poloze dohodlo Brno s Jihomoravským kraje, které chtějí nové nádraží v odsunuté poloze u řeky.

O poloze nového nádraží má rozhodnout vláda. Podle Babiše je ale důležité, že se dohodlo město a kraj. "Dnes jsme měli prezentaci, je tam deset důvodů, aby to byla ta varianta u řeky. Mě zajímají vždy peníze. Pokud se na tom kraj a město shodly, předpokládám, že to dělaly s péčí řádného hospodáře," uvedl Babiš. Z jeho slov lze usuzovat, že vláda se bude držet rozhodnutí kraje a města, tedy že se nepřikloní k variantě výstavby nádraží pod Petrovem. O variantě odsunu nádraží k řece mluvil letos i ministr dopravy Dan Ťok (ANO).

Babiš se však podivil nad vysokou sumou za nádraží. "Za 46 miliard nádraží, to je člověk skutečně překvapen tou sumou," uvedl Babiš. Pro srovnání zmínil, že stát plánuje opravit 60 nádraží v Česku za šest miliard korun, včetně například havířovského či kolínského. "A tady je jedno nádraží za 46 (miliard), takže se logicky ptám, proč je to tak drahé," uvedl Babiš.

O přestavbě železničního uzlu se v Brně hovoří desítky let. Město i kraj upřednostňují přesun Hlavního nádraží k řece, do míst dnešního Dolního nádraží.

Podle vybrané podvarianty bude stavba odsunutého nádraží stát 42 až 45 miliard, nádraží v centru by stálo 42 až 56 miliard bez započítání nákladů na vysokorychlostní tratě. Finální rozhodnutí učiní vláda, nyní se čeká na stanovisko centrální komise ministerstva dopravy.

Premiér předpokládá, že projekt bude mít i výnosy, například z prodeje pozemků pod nynějšími kolejišti a stavbami. "Nedostal jsem úplně ucelený obrázek výdajů a příjmů, takže o tom budeme určitě v detailu diskutovat," řekl premiér, který v Jihomoravském kraji pobývá dnes a ve čtvrtek.
1 comment
add comment
Subject
Author
Date
stěhování nádraží
Ing.arch. Josef Myslivec
10.05.18 03:47
show all comments

Related articles