V Los Angeles bylo představeno nové muzeum kinematografie

Publisher
ČTK
09.02.2020 18:35
USA

Los Angeles

Renzo Piano

Los Angeles – Kino pro tisíc diváků, jedinečné předměty z nejslavnějších snímků světové kinematografie a výhled na hollywoodské kopce – tak vypadá nové muzeum filmu v Los Angeles. Jeho dveře zatím jen pro novináře otevřela krátce před udílením Oscarů americká filmová akademie. Kdy se dovnitř bude moci podívat veřejnost, zatím není jisté, napsal americký web Variety.


"Tohle muzeum patří všem. Los Angeles nikdy nemělo tak velké muzeum filmu, a to přesto, že město i filmový průmysl už dlouho vědí, že je ho třeba," uvedl ředitel instituce Bill Kramer. "Stavba je v podstatě hotová. Začínáme zařizovat galerie a výstavy," dodal. Přesné datum otevření muzeum zatím neoznámilo, ale má to být v tomto roce.

O otevření muzea kinematografie se Hollywood snaží už téměř půl století, poznamenává agentura AFP. Útočiště mu nakonec poskytla budova od italského architekta Renza Piana, uvnitř které se mimo jiné nacházejí dvě kina. V tom větším se na sedačkách potažených italským sametem usadí až 1000 lidí, v tom menším 288.


Návštěvníci si budou moci prohlédnout i slavné předměty z filmů zlaté éry Hollywoodu. Jsou mezi nimi například červené střevíce herečky Judy Garlandové z filmu Čaroděj ze země Oz z roku 1939, vstup do kavárny, který proslul díky Humphreymu Bogartovi ve filmu Casablanca, nebo kápě hraběte Draculy, kterou nosil Béla Lugosi v legendárním snímku o vampýrovi z roku 1931.

Ke svému oficiálnímu otevření muzeum chystá retrospektivu věnovanou japonskému režisérovi Hajaovi Mijazakimu, spoluzakladateli studia Ghibli, který je autorem mistrovských animovaných snímků Princezna Mononoke či Můj soused Totoro. Jeho film Cesta do fantazie vyhrál v roce 2003 Oscara za nejlepší animovaný film.

Retrospektivu bude následovat výstava dějin černošských režisérů, která má přispět k zobrazení dějin filmu "v celé jejich rozmanitosti". Americká filmová akademie bývá často obviňována z upřednostňování bělochů a mužů, připomíná AFP. Letos se mezi oscarovými nominacemi na hlavní a vedlejší mužské i ženské role objevila pouze jedna osoba jiné než bílé pleti, v kategorii nejlepší režisér jsou zase pouze muži, což se setkalo s kritickými reakcemi.
0 comments
add comment