Světoznámý architekt I.M. Pei slaví své 99. narozeniny

Publisher
ČTK
26.04.2016 11:30
USA

New York

Ieoh Ming Pei

New York - Světoznámý architekt I.M. Pei oslavuje 26. dubna své 99. narozeniny. Ieoh Ming Pei se narodil v čínském Guangzhou v roce 1917 jako syn známého bankéře. Přestěhoval se do New Yorku, aby mohl studovat architekturu a tam si také v roce 1955 založil svou první architektonickou firmu.

Pei se proslavil projektem budovy Bank of China v Hongkongu a pyramidy před pařížským Louvrem. Mnohé z jeho nejslavnějších budov se nachází ve Spojených státech, jako například hotel Four Seasons na 57. ulici v New Yorku, knihovna Johna F. Kennedyho v Bostonu, Národní galerie umění - východní budova ve Washingtonu a Rokenrolová síň slávy v Clevelandu. Tyto prosvětlené stavby vynikají svou majestátností a čistým tvary.

Jediným obytným domem na seznamu děl I.M. Peie je tzv. Centurion Condominium na 56. západní ulici č. 33 v samém srdci Manhattanu. Mistr ho naprojektoval v roce 2008 spolu se svými syny, kteří s ním spolupracují ve společnosti Pei Partnership Architects. Obytný dům Centurion Condominium je považován za jeden z nejvýznamnějších architektonických počinů a za exkluzivní newyorskou adresu.

Pei, momentálně nejslavnější žijící architekt na světě, má za sebou již 70 let průlomové práce v oblasti architektury na mnoha místech světa. „Pro mne zůstává New York nejvíce vzrušujícím městem na světě. Pulzuje v něm život, který se odráží právě v jeho architektuře," uvedl Pei.

0 comments
add comment

Related articles