Japonsko představilo umělou zeminu pro pěstování trávy na střeše

Publisher
ČTK
25.02.2008 21:25
Japan

Tokyo

Tokio - Japonská skupina Suntory dnes představila novinku v  podobě umělé zeminy, která je ve srovnání s přírodní hlínou mnohem lehčí a pórovitější a může dobře posloužit k pěstování rostlin na střechách domů. Díky ní a vegetaci by se mohl osvěžit vzduch ve velkoměstech. Informovala o tom agentura AFP.
    Výrobci tvrdí, že 450 gramů jejich novinky nazvané Pafcal dokáže absorbovat stejné množství vody jako kilogram skutečné zeminy. Na střechách domů v ní s úspěchem roste nejen trávník, ale také rostliny s většími listy, což účinně snižuje teplotu uvnitř staveb.
    Střecha pokrytá umělou zeminou je až o deset stupňů studenější než holá krytina, tvrdí výrobce, který byl dosud spojován především s výrobou piva a lihovin.
    V Tokiu žije 12 milionů obyvatel, ale město má jen málo zelených ploch. V parném létě pracují naplno klimatizační zařízení ve většině domů. Na nově postavených výškových budovách musí být už několik let povinně zelené plochy, což je ale vzhledem k  přísným statickým požadavkům těžké dodržet. Kvůli velkému riziku zemětřesení statické předpisy v Japonsku velmi zásadně omezují zátěž střech i stěn.
0 comments
add comment

Related articles