Dubajská věž je prý už před dokončením nejvyšší budovou světa

Publisher
ČTK
22.07.2007 21:30
Czech Republic

Prague

Dubaj - Stavba věži Burdž Dubaj v metropoli Spojených arabských emirátů dosáhla rok a půl před dokončením už 141. patra a výšky 512 metrů, čímž se stala nejvyšší budovou světa. Uvedli to dnes místní stavitelé. Po dostavění koncem roku 2008 by tento mrakodrap podle nich měl mít přes 160 pater a měl by čnít do výšky více než 700 metrů.
    Dosavadní nejvyšší budovou světa je od roku 2004 podle Guinnessovy knihy rekordů s 508 metry a 101 patry tchajwanský mrakodrap Tchaj-pej 101.
    Agentura AP poznamenala, že zprávu z Dubaje ještě musejí potvrdit nezávislé zdroje a zvláštní mezinárodní stavební instituce se sídlem v Chicagu musí ověřit, jestli stavba splňuje všechna kritéria pro nejvyšší budovy. Stavitelé vyjádřili přesvědčení, že jejich dubajská věž mezinárodně stanoveným kritériím odpovídá.
    Burdž Dubaj je stavěna s mezinárodní účastí. Architekti a inženýři jsou ze Spojených států, hlavní dodavatel je z Jižní Koreje, bezpečnostní konzultanti z Austrálie a na vnitřní úpravě se podílí singapurský odborník. Na stavbě se podílejí i české výtahy pardubické firmy Pega Hoist. Mezi tisícovkami dělníků je mnoho Indů. Z  Dubaje pochází podle AP vlastně jen projektant.
    Rozpočet stavby je údajně přes 20 miliard dolarů (408,41 miliardy korun). Projekt přitom zahrnuje i  několik dalších, nižších přilehlých mrakodrapů usazených mezi točité vodní kanály a mamutí nákupní středisko. Mrakodrap se stane mimo jiné sídlem šestihvězdičkového Armani Hotelu předního italského módního návrháře Giorgia Armaniho, v budově budou rovněž soukromé byty a kanceláře.
    Stříbřitá budova ze skla a oceli je však v Dubaji stavěna především z prestižních důvodů. Kromě jiného má vrátit Blízkému východu čest být domovem nejvyšší stavby světa - titul, který oblast ztratila koncem 19. století, kdy pařížská Eiffelova věž se svými 312 metry ukončila na 4000 let trvající nadvládu 147 metrů vysoké Cheopsovy pyramidy v egyptské Gíze, dodala AP.
0 comments
add comment

Related articles