Architektura by se měla řídit udržitelností, krásou a inkluzí, řekla šéfka EK

Publisher
ČTK
26.05.2023 20:35
Italy

Venice

Benátky – Architektura v Evropě by se měla řídit zásadami udržitelnosti, krásy a inkluze. Dnes to řekla na vystoupení na bienále architektury v Benátkách šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová. Tyto zásady podle ní tvoří jádro nového evropského Bauhausu a inspirují se dědictvím benátského renesančního architekta Andrey Palladia.


Nový evropský Bauhaus je iniciativa Evropské komise, která chce propojit umění a kreativitu s vědeckými poznatky. Podle von der Leyenové bylo v architektonické části inspirací dědictví benátského architekta Palladia, jehož stavby ovlivňovaly architekturu i mnoho století po jeho smrti. "Palladio znovu objevil starou latinskou myšlenku, že dokonalá stavba musí být trvalá a zároveň užitečná a krásná," řekla von der Leyenová.

Podle ní lze v současnosti vidět požadavek na trvanlivost jako ekologickou udržitelnost, protože ta umožňuje stavbám přetrvat v čase. "Druhou zásadou je znovu krása," řekla von der Leyenová, podle které udržitelné stavby musí umět také "vyvolat emoce". Za třetí zásadu nové architektury označila inkluzi, protože "krása a udržitelnost musí být dostupné všem".

Šéfka Evropské komise dnes navštívila Benátky poté, co ve čtvrtek přicestovala do italského regionu Emilia-Romagna, jehož jižní část postihly ničivé záplavy. S odkazem na záplavy na bienále uvedla, že je potřeba obnovit "rovnováhu mezi přírodou a zastavěnou krajinou". Právě zástavba území bez striktní regulace podle některých expertů posílila v italském regionu ničivý efekt silných srážek.

Benátky označila von der Leyenová za klenot evropského kulturního dědictví, který ohrožují změny klimatu. K jejich záchraně podle ní mohou tři zmiňované architektonické zásady přispět.

Tématem letošní bienále jsou podmínky a možnosti, které architektura má, aby ovlivnila budoucnost. Podle kurátorky, ghanské architektky Lesley Lokkové, jsou letos na výstavě výrazně zastoupeni tvůrci z Afriky. Na bienále má svou národní expozici i Česká republika. Jejím tématem jsou pracovní podmínky, kterým čelí architekti na začátku své kariéry. Bienále trvá do konce listopadu.
0 comments
add comment