Pardubický kraj vypsal architektonickou soutěž na rozšíření Gočárovy galerie

Publisher
ČTK
23.04.2024 18:00
Czech Republic

Pardubice


Pardubice - Pardubický kraj připravuje druhou etapu rekonstrukce Gočárovy galerie v Pardubicích, která sídlí v bývalém areálu automatických mlýnů. Vyhlásil na ni mezinárodní architektonickou soutěž. Kraj pro potřeby galerie přestaví moučné silo, mají tam vzniknout kanceláře, uvedl v tiskové zprávě.


Galerie vznikla v automatických mlýnech, které projektoval architekt Josef Gočár, od roku 2013 byl areál opuštěný. Na podzim loňského roku se tam po rekonstrukcích veřejnosti otevřely dvě galerie, polytechnické dílny Sféra a společenské centrum Silo.

Gočárova galerie sídlí v rekonstruované hlavní budově. V krajské galerii jsou výstavní sály, vstupní prostory, kavárna a knihovna. Další prostory získá v bývalém moučném sile z 50. let minulého století.

"Cílem nynější soutěže je získat nejlepší architektonický, prostorový, provozní a technický návrh rozšíření sídla Gočárovy galerie. Přitom není určeno, do jaké míry má být bývalé moučné silo stavebně zachováno, ani nakolik se může změnit jeho tvar," řekl náměstek hejtmana Roman Línek (Koalice pro Pardubický kraj/lidovci).

Lhůta pro podání návrhů končí 5. srpna. Následná výstavba se bude odvíjet od finančních a dotačních možností kraje. "Teď, když vidíme velký zájem o areál mlýnů, je to velká příležitost oslovit architekty, kteří by přišli s vizí, jak sídlo Gočárovy galerie dokončit," řekl Línek.

Další plány má v areálu majitel společenského centra Silo, který vlastní větší část areálu. Investor Lukáš Smetana tam plánuje postavit novostavby s byty, obchody a službami. Novou zástavbou tam vznikne trojúhelníková piazzeta.
0 comments
add comment

Related articles