Národní památkový ústav vypsal soutěž na rekonstrukci Karlštejna

Publisher
ČTK
21.06.2019 08:35

Karlštejn - Národní památkový ústav (NPÚ) vypsal soutěž na rekonstrukci hradu Karlštejn na Berounsku. Počítá se s obnovou Císařského paláce či hradního purkrabství, vzniknou i nové expozice a moderní návštěvnické centrum. Předpokládaná hodnota zakázky je 104,5 milionu korun bez DPH, nabídky lze podávat do 8. července, vyplývá z věstníku veřejných zakázek.


Práce mají začít letos v září a potrvají do října 2022. Hrad zůstane pro návštěvníky otevřen, lidé by ale měli počítat s možnými jednodenními či dvoudenními uzavírkami.

Hrad trpí skrytými neduhy i vysokým návštěvnickým provozem. Cílem je obnova chátrajících přízemních, suterénních a sklepních prostor Císařského paláce, arkádového přístavku, skalního sklepa a východní části hradního purkrabství, kde bude zřízeno návštěvnické centrum. Renovace čeká také užitkovou zahradu na jižním parkánu a inženýrské sítě.

Karlštejn loni navštívilo téměř 224.000 lidí, meziročně zhruba o pět procent méně. Pokles byl podle kastelána Lukáše Kunsta způsobem mnoha vlivy. Turisté podle něj častěji mířili do zahraničí, svou roli sehrálo i počasí. V letních parnech lidé raději tráví volný čas u vody a při plískanicích zůstávají doma.

Gotický hrad Karlštejn založil Karel IV. v roce 1348. Byl vybudován jako místo pro uložení královských pokladů, především sbírek svatých relikvií a říšských korunovačních klenotů. Patří k nejnavštěvovanějším památkám v ČR.
0 comments
add comment

Related articles