Výběr firmy pro opravy Karlštejna se oddaluje, tendr byl zrušen

Publisher
ČTK
11.09.2019 07:50
Czech Republic

Vsetín

Karlštejn - Výběr firmy pro opravy hradu Karlštejn na Berounsku se znovu oddaluje, tendr byl zrušen. Památkáři totiž v tendru obdrželi pouze jednu nabídku. Zakázka bude vyhlášena znovu, termín uskutečnění projektu ohrožen není, oznámil dnes v tiskové zprávě Tomáš Pospíšil z Národního památkového ústavu (NPÚ). Projekt počítá s obnovou purkrabství a části Císařského paláce, novými expozicemi a moderním návštěvnickým centrem. Předpokládaná hodnota zakázky je podle dřívějších informací 121 milionů korun.


Zájemci o zakázku na opravy Karlštejna mohli podávat své nabídky do pondělí 9. září. "V požadovaném termínu obdržel zadavatel, NPÚ, pouze jednu nabídku," sdělil Pospíšil. "Zadavatel nemá možnost obdrženou nabídku porovnat s dalšími potenciálními dodavateli, aby mohl konstatovat, že se jedná o nabídku na trhu ekonomicky nejvýhodnější. Proto se s odkazem na znění zákona rozhodl zadávací řízení zrušit," doplnil.

NPÚ vyhlásí veřejnou zakázku znovu s upravenými podmínkami, aby přilákal více firem. Kdy bude nový tendr vyhlášen, památkáři neupřesnili. Konečný termín uskutečnění projektu, i s ohledem na podmínky získání evropské dotace, ale podle Pospíšila není ohrožen.

Konečný termín předchozího zadávacího řízení na opravy Karlštejna se několikrát posouval kvůli upřesněním zakázky na základě dotazů firem. Každé vysvětlení či upřesnění totiž NPÚ musel poskytnout všem uchazečům a dát jim čas pro zpracování nových informací. Podle předchozích informací z letošního srpna měly opravy začít asi letos v říjnu a skončit v závěru roku 2022.

Hrad trpí skrytými neduhy i vysokým návštěvnickým provozem. Cílem oprav je obnova chátrajících přízemních, suterénních a sklepních prostor Císařského paláce, arkádového přístavku, skalního sklepa a východní části hradního purkrabství, kde bude zřízeno návštěvnické centrum. Renovace čeká také užitkovou zahradu na jižním parkánu a inženýrské sítě.

Gotický hrad Karlštejn založil Karel IV. v roce 1348. Byl vybudován jako místo pro uložení královských pokladů, především sbírek svatých relikvií a říšských korunovačních klenotů. Patří k nejnavštěvovanějším památkám v Česku. Loni na něj zamířilo téměř 224.000 lidí.
0 comments
add comment

Related articles