Ještěd f kleci 2009 - slavnostní vyhlášení

Source
Ještěd f kleci
Publisher
Tisková zpráva
15.07.2009 07:00
Dne 23. června se na půdě liberecké Fakulty umění a architektury konalo druhé letošní kolo studentské soutěže Ještěd f kleci. Tato soutěž byla v minulém semestru po 4 letech obnovena, aby fungovala jako závěrečná tečka za semestrálními projekty studentů. Zimní ročník se velmi vydařil, a tak bylo rozhodnuto soutěž zopakovat i v semestru letním. V čele poroty stanul pan profesor Miroslav Masák, jeho kolegy se stali Kamila Amblerová (KA architekti) a Jan Duda (Studio Artikl). Jejich práce byla oproti zimnímu semestru o trochu méně náročná vzhledem k tomu, že do soutěže se nezapojily desítky končících bakalářů a diplomantů. Porota k hodnocení přistoupila velmi přísně a zodpovědně, ale kvůli tomu jsou na FUATUL přizváni – studenti si zaslouží vnější reflexi, která je absolutně nezávislá. Oceněné projekty se měly rozdělit do několika kategorií – dům, urbanismus, design a experiment. Kategorii experiment si porota dovolila pozměnit na kategorii teorie, jelikož uznali, že žádný z projektů není dostatečně experimentální, naopak shledali některé projekty zabývající se spíše analýzami a teorií. Po shlédnutí a ohodnocení projektů se porotci rozhodli nominovat, a tímto vyzdvihnout několik projektů v každé z kategorií. Ve finálním kole se rozhodli neudělit ceny v kategorii dům a teorie, jelikož podle nich žádný z projektů neměl na první cenu v kategorii nárok. Až do této chvíle byla podle porotců shoda jednoduchá. Poté následovalo složité a těžké rozhodování, kdo bude absolutním vítězem soutěže JFK, kterého měli z úkol zvolit. K dispozici měli projekt Václava Toufara (atelier Jiřího Bučka) za urbanismus – polyfunkční blok do Mnichova, a také Jiřího Gulbise (atelier Zdeňka Fránka) za design lávky přes Jelení příkop, který se nakonec stal absolutním vítězem letního Ještědu f kleci. Bohužel ani jeden z vítěžů nebyl při slavnostním vyhlašování přítomen, takže přišli o zeleninový večírek podpořený spoustou dobrého vína a jahodovým dortem ve tvaru Ještědu s cenou JFK na vrcholu.
Jitka Pucandlová

složení poroty
Mgr.A. Kamila Amblerová, Prof. ing.arch. Miroslav Masák, ing.arch. Jan Duda, (ing.arch. Michal Kuzemenský se z důvodu nemoci omluvil)

4 kategorie
"stavba", "urbanismus", "design" a "teorie" (ta se po uvážení porotců zaměnila s experimentem, protože tu žádný nenašla..).

17 nominovaných

"stavba"

Jan Tyrpekl, bytový dům Moskevská, atelier Buček
Michal Vašek, dostavba ambitu kostela Panny Marie ve Křtinách, atelier Fránek
Pavel Barták, dostavba ambitu kostela Panny Marie ve Křtinách, atelier Fránek
Kateřina Fryzelková, galerie FUA TUL, atelier Fránek
Ota Černý, lesní koupaliště Liberec, atelier Strcula
Jitka Pucandlová, divadlo pro 21. století v Lublani, atelier Hendrych
Adam Cigler, dům přírody Horní Světlá, atelier Hendrych
Štěpán Matoušek, obydlí pro sebe, atelier Hendrych
Marie Janíčková, obytný soubor Rozkoš/ Václavice, atelier Rak

"urbanismus"
Václav Toufar, Polyfunkční blok v Mnichově, atelier Buček
Michal Krejčík, vize nová Letná, atelier Suchomel
Aneta Čermáková a Tereza Naarová, Flow Brusel, atelier Suchomel


"design"
Jiří Gulbis, lávka do Jeleního příkopu, atelier Fránek
Boris Kaňka, lávka do Jeleního příkopu, atelier Fránek
Barbora Šímová, hrnek pro seniory, atelier Suchomel

"teorie"
Jan Holub, studentské bydlení Liberec, atelier Gebrian
Šimon Brabec, strategie rozvoje zahrádkářských kolonií, atelier Gebrian

vítězové
kategorie stavba - cena neudělena
kategorie urbanismus - Václav Toufar
kategorie design - Jiří Gulbis
kategorie teorie - cena neudělena

absolutní vítěz JFK
Jiří Gulbis
0 comments
add comment

Related articles